Jak odnowić stare okna drewniane, które są nieszczelne?

Częstym problemem starych drewnianych okien jest ich nieszczelność. Tego typu okna mogą wtedy powodować problemy jak szybka ucieczka ciepła z budynku, przeciekanie, przeciągi. Gdy ich wymiana nie jest możliwa, warto przeprowadzić ich renowację. Co zrobić, aby okna z drewna były szczelne?

Jak powinna odbywać się renowacja starych okien drewnianych?

Stare okna z drewna mogą być podniszczone i nieszczelne, co powoduje, że nie spełniają one wtedy swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią domowników przed chłodem.

Aby okna tego typu znów były szczelne, zalecana jest ich kompleksowa renowacja. Na czym dokładnie powinna ona polegać? Zobacz porady!

Przede wszystkim zalecane jest uszczelnienie okien przez założenie do nich nowych uszczelek. Odpowiednie uszczelki do starych okien drewnianych umieszcza się wtedy na obwodzie okna oraz na skrzydłach, aby zminimalizować ucieczkę ciepła.

Nie zawsze jednak możliwe jest uzyskanie wtedy pełnej szczelności stolarki okiennej. Alternatywnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie nowych szyb w oknach drewnianych. Przeszklenia wymienia się wtedy na nowoczesne, zespolone, a dzięki temu, że są one fachowo montowane, są też szczelniejsze.

Jak pomalować stare okno drewniane?

Gdy jednocześnie okna nie są zbyt estetyczne, na przykład ich farba łuszczy się, warto też jednocześnie je odmalować. Można wtedy też wprowadzić w życie nowy pomysł na stare okna drewniane, który będzie polegać na zmianie ich okuć, kolorystyki.

W celu pomalowania okien drewnianych na nowy kolor konieczne będzie wcześniejsze usunięcie z nich widocznych powłok. Potem okna należy wyszlifować oraz zaimpregnować, a w następnej kolejności pomalować. Aktualnie najczęściej wybierane kolory do malowania okien drewnianych to antracytowy oraz biały.

Aby nadać oknom atrakcyjny wygląd, można też wymienić okucia do starych okien drewnianych. Zaliczane są do nich między innymi elementy jak zasuwy, blokady, klamki do okien drewnianych starego typu. Do wyboru jest wiele ciekawych modeli, na przykład w kolorze złota, czerni.

Stare okna drewniane półokrągłe – jak je odnowić?

Ze względu na swój kształt tego typu okna wymagają nieco więcej prac, dlatego też warto pomyśleć wtedy o skorzystaniu z fachowej pomocy.

Gdy odnawia się okna drewniane w Kielcach, w takim przypadku można skorzystać z pomocy firm, które zajmują się ich profesjonalną renowacją. Takie usługi dostępne są również w innych miastach w Polsce.