20 stycznia 2023 roku Pani Jadwiga Farafoszyn obchodzi swoje 108. urodziny. Starachowiczanka jest najstarszą mieszkanką powiatu starachowickiego i jedną z najstarszych Polek (urodzona w 1915 roku). Podczas dzisiejszej wizyty u dostojnej seniorki receptę na długowieczność jubilatki kolejny raz poznał Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, który z Panią Jadwigą wcześniej, po raz pierwszy, spotkał się w dniu jej setnych urodzin.

W 2015 roku Pani Jadwiga Farafoszyn, w dniu swojego wspaniałego jubileuszu setnych urodzin, gościła wraz z najbliższą rodziną w gabinecie Prezydenta Starachowic i wzięła udział w specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się z udziałem przedstawicieli mediów lokalnych. Prezydent wręczył wtedy wyjątkowej jubilatce piękny bukiet kwiatów i wspólnie z gośćmi zaśpiewał Pani Jadwidze „200 lat”.

- Osiem lat temu Pani Jadwiga przyszła do urzędu, żebyśmy mogli wspólnie świętować Jej setne urodziny. Opowiadała wówczas o swoim sposobie na długowieczność. Podkreślała, że swoje dzieci wychowała na dobrych ludzi i codziennie się za nich modli, żeby żyły długo w dobrym zdrowiu. Pani Jadwiga opowiadając o swoim życiu podkreślała, że zawsze żyła uczciwie, skromnie jadła, szła prostą drogą i unikała fałszu – wspomina Prezydent Marek Materek.

- Żyję szczęśliwie, nie narzekam, choć trochę jestem płaczka – mówiła jubilatka w dniu swoich setnych urodzin.

325464164 875278206956666 7655319253744353864 n

Życzenia urodzinowe

Podczas degustacji urodzinowego tortu, pani Jadwiga wspólnie z synami wspominała swoje dzieciństwo i młodość. Jubilatka urodziła się w Niemczech. Do Polski przyjechała w trakcie II wojny światowej. Najpierw mieszkała w Ostrowcu, gdzie pracowała w sklepie, później przeprowadziła się do Starachowic. W tym mieście pani Jadwiga poznała męża, który pracował w miejscowych zakładach jako konstruktor. Po urodzeniu dwóch synów i dwóch córek, pani Jadwiga przestała pracować zawodowo, a zajęła się opieką nad dziećmi, prowadzeniem domu oraz utrzymaniem ogrodu, który był jej hobby.

Jako sposób na długowieczność pani Jadwiga podaje uczciwe życie, zdrowe odżywanie się, proponuje dietę bogatą w warzywa, a z ograniczeniem soli.

W dniu swoich setnych urodzin, Pani Jadwiga Farafoszyn odebrała setki życzeń, również od władz miasta. - W dniu tak pięknego jubileuszu 100-lecia urodzin mam zaszczyt złożyć na Pani ręce serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego szacunku. Jest to okazja niecodzienna i doniosła. Niewielu z nas ma możliwość obchodzenia setnych urodzin. Sto lat, to czas, który dla większości z nas, zwłaszcza na początku życiowej drogi, wydaje się nie do osiągnięcia, to czas w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości - życzył wówczas Prezydent Materek.

326435298 515904570645374 7049299539148664300 n

Świat jest taki mały

- Po opublikowaniu zdjęcia z Panią Jadwigą w mediach społecznościowych odezwała się moja rodzina. Okazało się, że Pani Jadwiga była przyjaciółką mojej świętej pamięci prababci Wandy Kowalczyk. A Jej syn jest chrześniakiem mojej prababci – wspomina prezydent Materek, który
w piątek kolejny raz odwiedził niezwykłą Starachowiczankę.

Jedna z najstarszych Polek otrzymała w dniu swoich 108. urodzin bukiet kwiatów oraz upominek,
w którym nie mogło zabraknąć zestawu tak ulubionych przez Panią Jadwigę pysznych herbat. Starachowiczanka wciąż uwielbia jeść owoce, a jak zapewnia nas jej syn – Pan Janusz Farafoszyn, Jubilatka może zjeść praktycznie wszystko.

- Życzymy Wam z Panią Jadwigą i Panem Januszem, żebyście przez życie szli prostą drogą i cieszyli się dobrym zdrowiem przez długie lata! - powiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych Prezydent Materek do wszystkich, którzy chcieliby poznać sekret długowieczności.

326405846 1021919312526256 8046502381091132246 n

Jedna z najstarszych Polek

Urodzona w 1915 roku Pani Jadwiga Farafoszyn to jedna z najstarszych mieszkanek naszego kraju. 108-latka ze Starachowic, zgodnie z danymi opublikowanymi w internecie, jest w gronie „10 najstarszych ludzi żyjących w Polsce”.

Najstarszą jest Elżbieta Rogala. Mieszkanka Chełmna 3 listopada świętowała 111. urodziny.

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.