Urząd Stanu Cywilnego Urzędu Miejskiego w Starachowicach przypomina jubilatom obchodzącym rocznice długoletniego pożycia małżeńskiego o obowiązku złożenia wniosku na uczestnictwo w tej niezwykłej uroczystości. Przedmiotowy wniosek jest niezbędny do otrzymania medalu od Prezydenta RP i rocznicowej legitymacji.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim.

- Pracownicy urzędów stanu cywilnego nie monitorują par z długoletnim pożyciem. Dzieje się tak z kilku powodów. Nie wszystkie pary małżeńskie życzą sobie udziału w takiej uroczystości. Znaczenie mają tu również tzw. względy techniczne. Osoby mieszkające w gminie Starachowice niekoniecznie zawierały swój związek małżeński w naszym mieście. Dlatego właśnie podstawą otrzymania medalu i legitymacji jest złożenie stosownego wniosku – podkreśla Zofia Hallmann, kierownik starachowickiego USC.

Jubilaci 24.08 medale

Z wnioskiem o nadanie medali przez prezydenta RP i legitymacji za długoletnie pożycie małżeńskie mogą wystąpić zarówno sami jubilaci, jak i dzieci, wnuki, a nawet przyjaciele pary. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście lub droga pocztową.

Wniosek znajduje się na stronie internetowej:

//starachowice.eu/dla-mieszkanca/urzad-stanu-cywilnego/wzory-dokumentow-do-pobrania

medale3

- Wnioski o nadanie odznaczenia wysyłane są z USC do biura wojewody, a potem kierowane do biura Prezydenta RP. W momencie podpisania listu z gratulacjami przez głowę państwa lokalny urząd zawiadamia o tym fakcie jubilatów. Na medale i legitymacje czeka się około 6-7 miesięcy – wyjaśnia procedurę kierownik Hallmann.

Urząd Stanu Cywilnego w Starachowicach informuje ponadto, iż pary małżeńskie zawierające związek małżeński poza Urzędem Stanu Cywilnego w Starachowicach ze stażem małżeńskim 50-letnim i zamieszkujące na terenie Gminy Starachowice, a wyrażające chęć uczestnictwa w obchodach jubileuszu złotych godów proszone są o składanie wniosków do tut. Urzędu Stanu Cywilnego. Podobnie w sytuacji jubilatów obchodzących 60. i 70. rocznicę pożycia małżeńskiego.

Starachowicki urząd corocznie organizuje uroczystości z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego. Przygotowanie uroczystości wiąże się z procedurą trwająca kilka miesięcy tj. wystąpieniem do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, a następnie do Prezydenta Rzeczpospolitej Polski o nadanie odznaczeń i dyplomów za długoletnie pożycie małżeńskie.

Wszystkich zainteresowanych upamiętnieniem jubileuszu zapraszamy do składania wniosków, a w przypadku dodatkowych pytań do kontaktu telefonicznego ze starachowickim Urzędem Stanu Cywilnego – tel. 41-273-83-21.

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.