“15-letnia historia i tradycja, ludzie z doświadczeniem, potencjałem wiedzą i umiejętnościami, z pasją i chęcią działania do aktywizacji seniorów” - tak charakteryzują siebie członkowie starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które powstało w 2007 roku i w ubiegłym roku świętowało jubileusz swojego istnienia. Sprawozdanie z działalności uniwersyteckiej tego stowarzyszenia było jednym z tematów ostatniej sesji Rady Miejskiej. Szczegółowe informacje dotyczące podejmowanych przedsięwzięć przedstawił Prezes UTW Jerzy Krawczyk.

- Pierwsze spotkanie osób zainteresowanych działalnością UTW zostało zorganizowane 14 czerwca 2007 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kochanowskiego. Przybyło wówczas ok. 70 osób, seniorów którzy chcieli aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Powołano zespół organizacyjny, wybrano Zarząd, a funkcję Prezesa powierzono Marii Magdalenie Łodej. Uniwersytet Trzeciego Wieku został oficjalnie zarejestrowany w KRS w dniu 7 listopada 2007 roku. W dniu 10 listopada 2007 roku obyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego w Sali Olimpii Urzędu Miejskiego – wspomina prezes UTW.

utw2

Czwórka wspaniałych

Jerzy Krawczyk jest już czwartym prezesem w historii stowarzyszenia. Po Marii Magdalenie Łodej opiekę przejęła Lucjana Elżbieta Nowak, a trzecią z kolei prezes była Wanda Kołodziejczyk. Wszyscy prezesi kolejno przekazują swoim słuchaczom pozytywną energię, która w znaczący sposób pomaga rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę. W zadaniach towarzyszy im ich uniwersytecka maksyma: Uśmiech, Tolerancja, Wsparcie, czyli UTW.

- Ogromne zaangażowanie seniorów przy wsparciu lokalnych władz przyczyniło się do bardzo szybkiego rozwoju UTW. Do roku 2019 nie mieliśmy własnej siedziby. Obecnie korzystamy z części pomieszczeń w budynku przy ulicy Glinianej na podstawie umowy użyczenia od jednostki samorządu terytorialnego — Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej – dodaje Krawczyk.

utw

Wśród słuchaczy UTW są emerytowani pedagodzy z terenu powiatu, pracownicy wszystkich gałęzi przemysłu i budżetu w różnym wieku. Honorowym słuchaczem UTW jest 102 — latka nasza koleżanka Jadwiga Cwalina-Krajewska, założycielka i wykładowczyni, organizatorka działającego przy stowarzyszeniu “Kabaretu z Różą”.

Dla każdego coś interesującego

Oferta Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest niezwykle bogata i różnorodna.

- W przyjaznej atmosferze, słuchacze podczas zajęć w sekcjach: obywatelskiej, przyrodniczej, geograficznej, historycznej, języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, literackiej, psychologicznej, informatycznej siedząc w ławkach słuchają z zaciekawieniem wykładów i prelekcji, uaktualniają i zdobywają nową wiedzę, podnoszą swoje umiejętności. Na pływalni w czasie ćwiczeń Aqua Fitness, w sali gimnastycznej na zajęciach z gimnastyki, jogi, zumby, podczas sobotnich wędrówek i wycieczek odkrywają urokliwe zakątki, mało znane rezerwaty, osobliwości przyrodnicze, pamiątki historyczne, poprawiają swoją kondycję fizyczną psychiczną. Aktywność słuchaczy wspiera i rozwija Koło PTTK, które działa przy UTW. W grupie poetyckiej „Feniks”, w sekcji teatralnej „Scena UTW”, w chórze „Srebrne Nuty”, w sekcji plastycznej „Niespokojne ręce” i sekcji „Eco-Ogrod”, w sekcji fotograficznej, w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Małe kino”, Dyskusyjnym Klubie Książki rozwijają swoje talenty i pasje – czytamy w sprawozdaniu stowarzyszeniu.

utw5

W starachowickim UTW wykładali naukowcy z Uniwersytetu Jagielońskiego, Warszawskiego, Białostockiego, Opolskiego, Śląskiego, UJK z Kielc, WSI w Radomiu, WSFiJ w Łodzi, WSH w Radomiu, WSF w Łodzi czy WSKiFM w Warszawie.

- Postawiliśmy na rozwój wśród seniorów zdolności z zakresu komunikacji zdalnej poprzez sieci internetowe z wykorzystaniem smartfona i komputera. Realizowaliśmy cykl zajęć z programu „Aktywny Senior” z projektu UJK w Kielcach, program „Cyfrowy Senior” z Choragwi ZHP w Kielcach, prowadziliśmy zajęcia informatyczne we współpracy z UTW Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz cykl zajęć pt. „Smartfon bez tajemnic” — projekt realizowany przez Fundację Polskiego Instytutu Rozwoju Rodziny. Oczywiście wszystkie te przedsięwzięcia były i są możliwe dzięki naszym udziałom w konkursach na pozyskanie środków publicznych i grantów z różnych funduszy, a także dzięki sponsorom – podkreślają władze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

utw3

Członkowie stowarzyszenia podkreślają również dobrą współpracę ze starachowickimi spółkami, przedstawicielami Nadleśnictwa, a także Komendą Powiatową Policji. Na liście instytucji współpracujących z UTW jest również Park Kultury, Muzeum Przyrody I Techniki “Ekomuzeum”, Spółdzielczy Dom Kultury SSM, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Pedagogiczna. Władze UTW cenią sobie również współpracę ze starachowickimi szkołami, a także możliwość uczestnictwa w wielu imprezach miejskich oraz powiatowych.

Stworzyli ogród

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest również jednym z partnerów projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowanego w naszym mieście dzięki wsparciu z funduszy norweskich w ramach programu Rozwój Lokalny.

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez realizację kompleksowych programów i projektów społecznych, edukacyjnych, środowiskowych, gospodarczych i instytucjonalnych.

utw4

Członkowie UTW są zaangażowani w stworzenie w naszym mieście ogrodu społecznościowego, który powstał przy ulicy Glinianej. Międzypokoleniowa współpraca seniorów, słuchaczy UTW, uczniów starachowickich szkół i władz miasta przynosi w tym miejscu efekty w postaci zasadzonych ziół, krzewów i roślin.

„Leczymy się ziołami, a nie antybiotykami” - tak brzmi hasło przewodnie Starachowickiego Ogrodu Społecznościowego przywołane przez prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jerzego Krawczyka. Prezes obchodzącego w tym roku jubileusz 15-lecia stowarzyszenia zapowiada organizację w tym miejscu licznych spotkań i warsztatów, dzięki którym mieszkańcy miasta będą mogli poznać dokładnie zasadzone zioła i ich zastosowanie w codziennej kuchni.

- Ten ogród będzie pełni funkcję edukacyjno-rekreacyjną, ale na pierwszym miejscu stawiamy na edukację. To będzie miejsce, gdzie będą odbywać się zajęcia, wykłady czy warsztaty międzypokoleniowe. Swoją aktywność będą mogli spożytkować tu zarówno seniorzy jak i młodzież szkolna. Już mamy podpisane stosowne umowy ze szkołami i od wiosny przyszłego roku to miejsce będzie tętnić życiem – zapewnia Jerzy Krawczyk.

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.