Marek Materek, prezydent Starachowic zajął drugie miejsce w rankingu popularności polskich samorządowców w mediach społecznościowych, przygotowanym przez Portal Samorządowy. Liderem jest Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

ranking1

- 2. miejsce w Polsce dzięki Wam! Dziękuję, bo to tylko i wyłącznie Wasza zasługa - napisał prezydent Marek Materek na swoim profilu facebookowym po opublikowaniu zestawienia. - Czuję radość, że wspólnie stworzyliśmy tak liczną, aktywną społeczność, zaangażowaną w to, jak zmienia się rzeczywistość wokół nas. Dziękuję za Waszą pomoc, ciepłe słowa, cenne rady, podpowiedzi, ale także krytykę.

Autorzy opracowania zestawili popularność prezydentów polskich miast z liczbą mieszkańców miast, którymi zarządzają. Pod uwagę wzięto oficjalne konta z dwóch portali społecznościowych - Facebooka oraz Twittera. Liczbę mieszkańców miast zaczerpnięto z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

PortalSamorzadowy.pl dwa lata temu przygotował podobne zestawienie, biorąc pod uwagę te same dane. W porównaniu z wynikiem sprzed dwóch lat, liderem wciąż jest Rafał Trzaskowski, ale już na drugie miejsce przesunął się Marek Materek, prezydent Starachowic (poprzednio był trzeci). Ostatnią pozycję na podium zajmuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Jak podkreślają autorzy rankingu, wynik prezydenta Warszawy nie powinien dziwić, ponieważ Rafał Trzaskowski relatywnie niedawno był kandydatem w ogólnopolskich wyborach na urząd Prezydenta RP, a korzystał z tych samych kanałów komunikacyjnych, z których korzysta na co dzień jako samorządowiec.

W przypadku prezydenta Starachowic, jego profil na Facebooku obserwuje już ponad 34 tysięcy internautów.

ranking2

- Wzrost liczby odwiedzających moje profile w mediach społecznościowych może być związany także z tą częścią mojej aktywności politycznej, która wykracza poza granice Starachowic - przyznaje prezydent Marek Materek. - Planujemy bowiem start w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Nasz zespół rozrasta się z dnia na dzień w całej Polsce - dodaje.

Jak zaznacza PortalSamorzadowy.pl, mowa o Ruchu Marka Materka, czyli komitecie, który jeszcze w 2018 r. był lokalnym komitetem wyborczym. Prezydent Starachowic już w 2022 r. zaczął jednak zdobywać "nowe szable" do swojej ekipy. I tak z lokalnego ruchu rozrósł się do regionalnego, z aspiracjami na bycie ogólnopolskim.

Komentując wyniki rankingu, prezydent Marek Materek podkreśla, że w jego opinii skuteczny samorządowiec to m.in. taki, który nie ucieka przed krytyką, jest blisko swoich mieszkańców i informuje ich o aktualnej sytuacji miasta, co przynosi liczne korzyści. – Sam często otrzymuje wiele cennych wskazówek i podpowiedzi, które inspirują mnie do działania i są pomocne przy podejmowaniu decyzji - zaznacza prezydent Starachowic.

Jak przyznaje, taka komunikacja pochłania dużo czasu, ale jest niezwykle potrzebna, gdy zależy nam na rozwoju miasta i polepszaniu jakości życia mieszkańców.

- Zaangażowanie w media społecznościowe odczuwają przede wszystkim najbliżsi. Dlatego jestem wdzięczny mojej żonie za wyrozumiałość - mówi Marek Materek.

Na 107 prezydentów polskich miast, aktywnych na portalu Facebook jest 99. Jeżeli zaś chodzi o portal Twitter, to aktywnych jest już tylko 63 włodarzy, przy czym spora część z nich korzysta z tego medium sporadycznie.

Autor: redaktor