leczenie za granicą z EKUZ

Nikt z nas nie chce, by wakacje czy ferie za granicą zostały popsute przez ból, czy zatrucie. Niestety jeżdżąc na nartach czy próbując nowych potraw, musimy się z tym liczyć, że możemy złamać rękę lub mieć inne dolegliwości. Różnego rodzaju niespodzianki mogą nas spotkać, nawet jak większość czasu spędzamy na konferencjach w hotelu. Jeśli chcesz się czuć spokojnym, że w razie potrzeby nie zostaniesz bez pomocy medycznej, złóż wniosek o kartę EKUZ. Jak to zrobić i na jaką pomoc możemy liczyć? Dowiesz się z tego artykułu.

Na jaką pomoc możesz liczyć w ramach karty EKUZ?

Karta EKUZ to zdecydowanie dokument, który warto posiadać podczas podróży zagranicznych. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że w razie potrzeby zostaniemy bez pomocy. Jeśli ulegniemy wypadkowi, urazowi, zatruciu czy złamaniu, otrzymamy bezpłatną pomoc. Będzie to możliwe także w przypadku gorączki. Nie zostaniemy bez pomocy we wszystkich nagłych przypadkach zagrażających życiu jak np. zawał czy udar. Możemy liczyć na pomoc nawet w przypadku bólu zęba, jednak to lekarz decyduje czy jest to ból np. wynikający ze stanu zapalnego i kwalifikuje się jako sytuacja nagła czy nie. W przeciwnym razie za leczenie niestety będzie trzeba zapłacić lub wykonać je po powrocie do kraju. Co ważne, nie zostaniemy także bez pomocy w przypadku nagłego porodu.

Jakiej pomocy nie otrzymasz w ramach karty EKUZ?

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie usługi medyczne na terenie Europy są refundowane. W niektórych przypadkach należy się dodatkowo ubezpieczyć. Czego nie obejmuje karta EKUZ?:

  • Kosztów opieki specjalistów (wiele usług medycznych i badań laboratoryjnych nie podlega refundacji lub podlega jej jedynie częściowo;
  • Leczenia w placówkach prywatnych (za takie leczenie musimy zapłacić z własnej kieszeni);
  • Dolegliwości, które nie wymagają pilnej interwencji (jeśli pacjent nie wymaga natychmiastowej pomocy i może być ona udzielona dopiero po jego powrocie do kraju, nie otrzyma bezpłatnej pomocy za granicą);
  • Kosztów ratownictwa oraz transportu.

Więcej na temat leczenia za granicą w ramach EKUZ dowiesz się na stronie internetowej https://ekuz.com.pl/leczenie-za-granica-z-ekuz/.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Otrzymanie karty EKUZ nie jest trudne. Wniosek o jej wydanie możesz złożyć osobiście w oddziale NFZ, a także drogą elektroniczną, przez ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli jesteś osobą powyżej 18 roku życia, jednak nadal kontynuujesz naukę lub jesteś doktorantem, do wniosku musisz dołączyć także kopię legitymacji, lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Cała procedura jest bardzo szybka. Jeśli składasz wniosek osobiście, dostaniesz ją od ręki, w innych przypadkach poczekasz ok. 5 dni. Karta jest bezpłatna, jednak nie jest wydawana na stałe. Jeśli jesteś np. studentem, będzie miała ważność 18 miesięcy, natomiast jeśli jesteś już na emeryturze jej ważność to aż 20 lat. Jest to zdecydowanie dokument, który warto mieć w przypadku każdej podróży poza granice naszego kraju.