Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starachowicach zawiadamia o stwierdzeniu w dniu 14 marca pierwszego ogniska / przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaka dzikiego na terenie województwa świętokrzyskiego w 2023 r.


Chorobę stwierdzono u 4 łabędzi niemych w miejscowości Cieklińsko w gminie Ruda Maleniecka (powiat konecki). W próbce badanej przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (AIV) podtypu H5N1.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Starachowicach apeluje o ostrożność w związku z wystąpieniem przypadków zakażeń wysoce patogennym wirusem grypy ptaków w województwie świętokrzyskim. Zakażone ptaki wydalają duże ilości wirusa z kałem, w wydzielinie z oczu i dróg oddechowych.
Ptaki domowe zarażają się przez kontakt bezpośredni z migrującymi ptakami dzikimi nosicielami choroby lub przez kontakt pośredni: na przykład z zakażoną wodą do picia, paszą. Rozprzestrzenianie choroby może następować również przez sprzęt, środki transportu i człowieka. Ptasia grypa to choroba zakaźna atakująca ptactwo dzikie i hodowlane. Należy pamiętać że cząsteczki wirusa mogą zainfekować także inne gatunki zwierząt.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starachowicach przypomina o bezwzględnym przestrzeganiu zasad bioasekuracji, poprzez:
- utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki,
- utrzymywanie drobiu, z wyłączeniem kaczek i gęsi, w izolacji od dzikich ptaków,
- zabezpieczenie paszy i poideł przed dostępem zwierząt dzikich,
- dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu oraz prowadzenie dokumentacji zawierającej informacje o wystąpieniu objawów klinicznych.
Ponadto w gospodarstwach utrzymujących drób prowadzących działalność nadzorowaną wymagane są rozszerzone wymogi bioasekuracji.
Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu: zwiększona śmiertelność; znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.

Pamiętaj o zgłoszeniu niezwłocznie do odpowiednich osób (lekarz weterynarii wolnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Autor: Adam Brzeziński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.