Przydomowe oczyszczalnie ścieków - jak funkcjonują?
Konstrukcja przydomowej oczyszczalni ścieków jest w zasadzie bardzo prosta i to niezależnie od tego, o jakim rodzaju mówimy. Cała instalacja składa się przede wszystkim z dużego zbiornika, który może być podzielony nawet na kilka komór. To tam zachodzą najważniejsze procesy, w tym oczywiście oczyszczenie ścieków przy pomocy bakterii tlenowych oraz beztlenowych. Po usunięciu zanieczyszczeń, ścieki, już w postaci czystej wody pozbawionej szkodliwych substancji, są odprowadzane przy użyciu specjalnych drenaży do gruntu. Wodę można ponadto wykorzystać do podlewania, napełnienia oczka wodnego itp., a wszystko zależy tutaj od indywidualnych potrzeb i możliwości technicznych.
Największe zalety i wady przydomowych oczyszczalni
Przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają wiele niezaprzeczalnych plusów, w tym przede wszystkim są bezobsługowe, ekologiczne i praktycznie nie dochodzi w nich do awarii. Odpowiednio eksploatowane mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, dlatego budowę takiego systemu można potraktować jako inwestycję długoterminową. Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają, tak jak tradycyjne szambo, opróżniania, a jedyną czynnością, jaką trzeba wykonać raz czy dwa razy w roku, jest pozbycie się resztek osadowych. Do największych wad oczyszczalni ścieków należy koszt jej budowy, ponieważ najprostsze instalacje drenażowe wraz z montażem kosztują kilka tysięcy złotych, a innowacyjne oczyszczalnie biologiczne to wydatek rzędu nawet 20 000 - 30 000 złotych.
Ile prądu zużywa własna oczyszczalnia ścieków?
Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków potrzebują do prawidłowego funkcjonowania zasilania energią elektryczną. Chodzi w szczególności o oczyszczalnie ze złożem biologicznym. Przyjmuje się, że w skali roku zużywają one około 300 - 500 kWh, co oznacza, że dzienne zapotrzebowanie to tylko około 1 kWh. Jest to świetna wiadomość dla osób, którym zależy na minimalnych kosztach eksploatacyjnych, szczególnie w obecnej sytuacji, w której cena prądu nie należy do niskich. Podsumowując, nawet najnowocześniejsza przydomowa oczyszczalnia nie powinna pobrać rocznie prądu za więcej niż 300-400 złotych, co jest świetnym wynikiem biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, jakie wiążą się z posiadaniem takiej instalacji.