Mleko mamy to najbardziej wartościowy pokarm dla noworodka, żadne mleko modyfikowane nie jest w stanie go zastąpić. Karmienie piersią gwarantuje naszemu dziecko prawidłowy rozwój, i wzrost masy ciała. Jednakże po zabiegu cesarskiego cięcia karmienie piersią dla wielu kobiet jest trudne, tym bardziej że bardzo często stykają się z problemem braku pokarmu po CC. Co zrobić w takim przypadku? W jakiej pozycji najlepiej karmić noworodka? Oto kilka cennych wskazówek.
Laktacja po cesarskim cięciu.
Laktacja jest procesem wydzielania mleka przez gruczoły mlekowe, pokarm tworzy się w nich jeszcze w czasie ciąży. Za wytwarzanie pokarmu odpowiada prolaktyna, a za wypływ mleka z piersi oksytocyna. Wysokie stężenie tych hormonów utrzymuje się w organizmie nie tylko u kobiet, które rodziły siłami natury, ale także tych po cesarskim cięciu. W przypadku cesarki organizm nie jest odpowiednio przygotowany na rozpoczęcie karmienia tak ja ma się to w przypadku porodu naturalnego. Po CC proces laktogenny bywa zaburzony, a piersi dopiero napełniają się mlekiem, co przekłada się na kłopoty w karmieniu dziecka przez pierwsze dni. Nie należy się wtedy zniechęcać do karmienia, przykładnie dziecka do piersi może pomóc pobudzić laktację.
Jak karmić piersią po cesarce?
Karmienie piersią po cesarskim cięciu może być o wiele trudniejsze niż karmienie po porodzie siłami natury. Ból, i dyskomfort w miejscu założenia szwów znacząco utrudnia poruszanie się. Bardzo często położenie na boku jest tak bolesne, że rezygnujemy z karmienia piersią. Tutaj z pomocą mogą nam przyjść odpowiednie pozycje do karmienia, które nie będą sprawiać nam problemów:
- Pozycja na wznak - kobieta leży na wznak z głową podparta na poduszce. Noworodka kładziemy na boku wzdłuż naszego ciała tak aby jego główka była na wysokości piersi. Ciało podtrzymujemy ręką.
- Pozycja brzuchem do brzucha - podobnie jak w pozycji na wznak kładziemy się na plecach z głową podparta na poduszce. Dziecko kładziemy na brzuchu z głową na wysokości piersi. W tej pozycji warto osłonić swój brzuch kocem, aby dziecko przez przypadek nie uszkodziło opatrunku.
- Pozycja spod pachy - jeśli czujemy się na tyle dobrze, że możemy usiąść, możemy skorzystać z pozycji spod pachy. Dziecko Układamy przed sobą na poduszce, brzuszkiem do brzucha tak by jego ucho, ramię I biodro było w linii prostej. Przeciwległą ręką przytrzymujemy plecy dziecka.
Karmienie piersią po cesarskim cięciu, nie jest niemożliwe, może być jedynie utrudnione. W sytuacji gdy napotyka się na trudności zawsze możemy prosić o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego, który pomaga nam przejść przez kłopoty z karmieniem. Pamiętajmy, że po cesarskim cięciu głównym problemem nie jest sam zabieg, a problem z laktacją, który przytrafią się także kobietom, które urodziły siłami natury. Dowiedz się więcej na ten temat, odwiedź stronę https://wiecejmleka.pl/.