Za nami 38 edycja Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów”. Listopadowy rajd to tradycyjne spotkanie turystyczne w duchu wspomnień o bohaterach z partyzanckiego oddziału „Jędrusiów”. W tegorocznym zlocie rajdowym udział wzięło około 200 uczestników.

Rajd organizowany jest co roku przez 15 Grunwaldzką Drużynę Harcerską im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki” z Hufca ZHP Starachowice.

rajd1

- Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mieli do pokonania trasę z Wąchocka do Starachowic, gdzie po drodze rozwiązywali różne zadania przygotowane przez kadrę programową rajdu. Meta piątkowej wędrówki znajdowała się jak zawsze w gościnnych progach naszej ulubionej Szkoły Podstawowej Nr 13 w Starachowicach. Wieczorem odbył się kominek, na którym patrole rajdowe przedstawiały zadanie przedrajdowe. Zadanie to polegało na wykonaniu pierwszej strony gazety „Odwet” wydawanej w czasie okupacji hitlerowskiej przez Oddział „Jedrusiów” – informują organizatorzy rajdu.

rajd2

Tychowski zlot

Tradycyjny zlot rajdu odbył się pod tychowską mogiłą. W uroczystym apelu przy mogile „Junaka” i „Kokoszki” oprócz patroli rajdowych wzięli udział zaproszeni goście w osobach komendanta hufca ZHP Starachowice phm. Konrada Ćwika, wicestarosty powiatu starachowickiego Pana Dariusza Dąbrowskiego, przedstawicieli Nadleśnictwa Starachowice oraz rodziny Jana Krali „Kokoszki”.

rajd3

W trakcie uroczystości przewodnicząca kapituły „Oznaki Jędrusiowej” hm. Małgorzata Ślaska wręczyła plakietki II stopnia „srebrne” następującym druhnom i druhom: hm. Dorota Chyczewska, samarytanka Julia Bzymek, ćwik Maciej Jankowski, ćwik Jakub Lichtoń.

Po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy przy akompaniamencie pieśni partyzanckich druha hm. Tadeusza Zwolińskiego ponad 200 uczestników zlotu udało się na posiłek przygotowany i serwowany przez druhów z KI ”Komenduły”.

rajd4

- Wieczorem odbyło się świeczkowisko, na którym kustosz Grzegorz Bernaciak opowiadał nam o partyzantach oraz zaprezentował broń jakiej używali podczas swoich akcji. W niedzielę odbył się apel podsumowujący rajd , gdzie wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych patroli – opowiada Małgorzata Ślaska.

rajd5

Najlepsze patrole

Turniej w UNO wygrała druhna Maja Turek z Drużyny Harcerskiej z Rzepina, a test wiedzy o Oddziale Partyzanckim „Jędrusie” wygrał druh Dawid Latała z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater z Hufca ZHP Starachowice.

Wyniki współzawodnictwa na trasie przedstawiały się następująco :

I miejsce – patrol „ETM na ośce” z 15 TDH ”Dziewięć Sił” im. rtm. Witolda Pileckiego oraz 16TDHS „Rosa Venti” z Hufca ZHP Tomaszów Mazowiecki

II miejsce – patrol „sakwy Godności” z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. Jędrusiów” z Hufca ZHP Starachowice

III miejsce - patrol „Jestalegoniema” z 07 WDH „Wataha” im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” z Hufca ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

rajd7

 

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.