Rok działalności młodzieżowej Rady Gminy Brody - pierwsze projekty, nowe plany

3 min czytania
Rok działalności młodzieżowej Rady Gminy Brody - pierwsze projekty, nowe plany

FOT. Gmina Brody

Młodzi z gminy Brody obchodzą swój pierwszy rok aktywności publicznej. W przestrzeni małych miejscowości pojawiły się inicjatywy kulturalne i społeczne organizowane przez rówieśników, a samorząd gminny odnotował pierwsze efekty współpracy z młodzieżą. Przez dwanaście miesięcy rada angażowała się m.in. w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zaczęła tworzyć stałe komisje robocze. Atmosfera jest robocza, ale nie brakuje pomysłów i ambicji.

  • Rok pracy w gminie Brody przyniósł pierwsze widoczne działania
  • Młodzieżowa Rada Gminy pokazuje swoje oblicze - skład, komisje i pełnomocnik
  • Co z tego wynika dla mieszkańców i jak się włączyć

Rok pracy w gminie Brody przyniósł pierwsze widoczne działania

Rada młodzieżowa zainaugurowała działalność pod koniec stycznia 2025 r. i od tego czasu uczestniczyła w szeregu lokalnych wydarzeń. Wśród zrealizowanych aktywności znalazł się udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także współpraca ze szkołami i organizacjami pozarządowymi. Członkowie rady skupili się na promocji wydarzeń oraz aktywizacji rówieśników, stawiając też na zadania związane ze sportem i ochroną środowiska.

“Przed nami wysokie cele. Nadal będziemy aktywnie włączać się w organizację i promocję wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych. Stawiamy na wsparcie inicjatyw młodzieżowych i lokalnych projektów, promowanie ekologii i zdrowego stylu życia”
Jan Wiecha

Młodzieżowa Rada Gminy pokazuje swoje oblicze - skład, komisje i pełnomocnik

Podczas pierwszej sesji powołano komisje, które będą pracować w konkretnych obszarach:

  • komisja ds. promocji i aktywizacji młodych,
  • komisja ds. sportu i turystyki,
  • komisja ds. ekologii i ochrony środowiska.

W skład I kadencji Młodzieżowej Rady Gminy weszli:

  • Julia Myszka (Brody)
  • Wiktoria Miśkurka (Lipie)
  • Emilia Jasztal (Brody)
  • Maja Sokół (Adamów)
  • Maria Barańska (Brody)
  • Jan Wiecha (Kuczów)
  • Julian Kusiak (Styków)
  • Aleksandra Kozera (Krynki)
  • Magdalena Cieślik (Krynki)
  • Ewa Kumek (Ruda)
  • Iga Rynio (Brody)
  • Franciszek Jeziorski (Styków)
  • Zofia Sikora (Młynek)
  • Sara Ubermanowicz (Krynki)
  • Julia Sieroń (Kuczów)
  • Julia Kudelska (Rudnik)
  • Wiktor Jankowicz (Jabłonna)
  • Igor Sikora (Krynki)

Funkcje kierownicze na start objęli: przewodniczący Jan Wiecha, wiceprzewodniczące Julia Myszka i Igor Sikora, a sekretarzem została Maria Barańska. W styczniu 2025 r. wójt powołał także pełnomocnika do spraw młodzieży - Annę Świtaj.

Plany na nadchodzący okres zakładają kontynuację dotychczasowych linii działań oraz rozwój lokalnych inicjatyw edukacyjnych, sportowych i proekologicznych.

Punkty, na które rada zwraca uwagę w najbliższym czasie:

  • organizacja i promocja wydarzeń kulturalnych i sportowych,
  • wsparcie projektów młodzieżowych i współpraca ze szkołami,
  • działania proekologiczne i promocja zdrowego stylu życia.

Rok podsumowano jako czas budowania struktur i relacji - teraz przychodzi moment, by te pomysły przekształcić w stałe projekty.

Co z tego wynika dla mieszkańców i jak się włączyć

Dla mieszkańców gminy oznacza to więcej inicjatyw przygotowywanych przez młodzież i większą widoczność ich działań podczas lokalnych imprez. Szkoły i organizacje pozarządowe mogą liczyć na partnerstwo młodzieży przy projektach sportowych, edukacyjnych i ekologicznych. Młodzi, którzy chcą dołączyć lub zaproponować własne przedsięwzięcie, powinni obserwować ogłoszenia w urzędzie gminy oraz szkolne kanały komunikacji - to tam najpewniej pojawią się zaproszenia do współpracy i informacje o naborach do przyszłych inicjatyw.

na podstawie: Gmina Brody.

Autor: krystian