Potwierdzono ognisko ASF w Klepaczach – dwa padłe dziki w strefie różowej

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starachowicach poinformował, że 3 marca 2026 r. potwierdzono wystąpienie afrykańskiego pomoru świń u dwóch padłych dzików znalezionych w miejscowości Klepacze, gmina Brody. Zgłoszenie dotyczy zwierząt padłych, a miejsce zdarzenia leży na obszarze objętym ograniczeniami II – tzw. strefą różową. Informacja została przekazana oficjalnym komunikatem służb weterynaryjnych.
Ognisko rozpoznano u 2 padłych dzików znalezionych w rejonie Klepacz; w komunikacie zaznaczono, że lokalizacja mieści się w obszarze ograniczeń II – strefie różowej. To oznaczenie wskazuje na teren objęty odpowiednimi restrykcjami sanitarnymi i nadzorem weterynaryjnym.
Dalsze ustalenia i ewentualne kolejne komunikaty będą pochodzić od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Starachowicach oraz innych służb zaangażowanych w monitorowanie choroby. Mieszkańcy i osoby poruszające się w rejonie gminy Brody powinni śledzić oficjalne informacje organów weterynaryjnych.
na podstawie: Urząd Gminy w Mircu.
Autor: krystian
Przydatne dane teleadresowe
- Wielki Piec w Starachowicach. Historia, technologia i zwiedzanie
- Parafia Świętej Trójcy w Starachowicach. Historia, architektura i informacje praktyczne
- Jezioro Starachowickie gdzie się znajduje, co oferuje i jakie ryby tu złowisz?
- Archeopark w Starachowicach - to tu możesz cofnąć się w czasie o dwa tysiące lat
- Skały pod Adamowem ukryta perełka dla miłośników natury
- Polana Langiewicza tajemnicze miejsce Powstania Styczniowego w sercu Lasów Siekierzyńskich

