Oldboje Staru Starachowice wygrali 20. edycję Memoriału Piłkarskiego pamięci Edwarda Pietrasińskiego. W finale „zielono-czarni” pokonali starachowicką Polonię. Tytuł najlepszego zawodnika turnieju trafił do syna starachowickiej legendy.

16 sierpnia 1998 roku zmarł Edward Pietrasiński. Były piłkarz Staru Starachowice był jednym z symboli potęgi starachowickiej piłki nożnej. Kibice i sympatycy „zielono-czarnych” pamiętają o sportowych sukcesach popularnego Pietrasa. Okazją do wspomnienia jego osiągnięć i jego kolegów z boiska jest doroczny Memoriał Piłkarski jego imienia organizowany przez starachowicki klub oraz byłych zawodników Staru. Sierpniowa rywalizacja oldbojów od lat dostarcza wielu sportowych emocji i sentymentalnych wspomnień.Memoriał

Tegoroczna edycja piłkarskiego memoriału była już 20. edycją piłkarskiej rywalizacji w Starachowicach. Jubileuszowy memoriał zakończył się triumfem Staru Starachowice, który w finale pokonał Polonię Starachowice 2:1. Poza starachowickim ekipami w turnieju wzięli udział jeszcze oldboje Orła Wierzbica oraz Old Boys Kielce.

Pamiętamy...

Zanim rozpoczęły się piłkarskie emocje uczestnicy turnieju oraz licznie zgromadzeni kibice minutą ciszy uczcili pamięć Edwarda Pietrasińskiego. W tym roku „minuta wspomnień” przeznaczona była również dla zmarłego niedawno innego piłkarza Staru Jana Arczewskiego. Działacze Staru Starachowice pamiętają o swoich byłych zawodnikach i od kilku lat Memoriał jest okazją do zapraszania na turniej byłych piłkarzy Staru wraz z rodzinami. W tym roku pamiątkowe koszulki w zielono-czarnych barwach otrzymali: Mieczysław Turczyk, Jerzy Fotfolc, Marek Krajewski, Tadeusz Nowak, Andrzej Kaczewski, Ryszard Bartosik oraz Maciej Cichacki.

Półfinałowe emocje

Pierwszego gola w środowym turnieju zdobył Marcin Glibowski, który pokonując bramkarza Orła Wierzbica wyprowadził zespół Staru na prowadzenie w półfinałowym spotkaniu. Kilka minut później na 2:0 podwyższył Marcin Dychała i „zielono-czarni” zapewnili sobie grę w wielkim finale. Zwycięstwo Staru mogło być wyższe, ale rzutu karnego nie wykorzystał syn starachowickiej legendy Tomasz Pietrasiński.

Marcin Dychała

W drugim półfinale Polonia Starachowice zmierzyła się z drużyną z Kielc. W tym spotkaniu padła tylko jedna bramka. Po znakomitej akcji Kamila Koprowskiego i rajdzie z piłką w stronę bramki rywali jedynym sposobem na zatrzymanie napastnika Polonii był faul tuż przed polem karnym. Prowadzący to spotkanie Ryszard Latała bez wahania podyktował rzut wolny. Kilka chwil później pewnym strzałem tuż obok muru gola zdobył Karol Drej.

Karol Drej gol

Finał dla Staru

W finale zagrały dwie starachowickie drużyny. Prowadzenie w tym meczu objęli piłkarze Staru już w pierwszej połowie. Gola dla „zielono-czarnych” zdobył Tomasz Pietrasiński, który powetował sobie w ten sposób nieskuteczne wykonanie „jedenastki” w półfinale. Po przerwie Polonia doprowadziła do remisu za sprawą Kamila Koprowskiego. Ostatnie słowo należało jednak do piłkarzy Staru. Gola na wagę memoriałowego zwycięstwa „zielono-czarnych” zdobył Robert Orczyk.

W meczu o trzecie miejsce Orzeł Wierzbica pokonał Old Boys Kielce 3:2. Dwa gole dla Orła zdobył w tym meczu Sławomir Jankowski, który sięgnął w ten sposób po tytuł króla strzelców.

Najlepszym bramkarzem starachowickiego turnieju został uznany Stanisław Szpankowski, a tytuł MVP memoriału trafił w ręce Tomasza Pietrasińskiego.

Dodatkowo pamiątkowy puchar otrzymał również Ryszard Latała - arbiter środowego turnieju.