Rozstrzygnięto przetarg na „Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej w zakresie oczyszczenia zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach wraz z zagospodarowaniem linii brzegowej”. Spośród trzech złożonych ofert najkorzystniejszą okazała się oferta firmy WCI TECHNOLOGIE Sp. z o.o. Firma, na opracowanie wymienionej dokumentacji ma czas do końca maja przyszłego roku.

Firma która wygrała postępowanie złożyła ofertę opiewającą na kwotę 158.670,00 zł – informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Do końca maja przyszłego roku powinniśmy mieć gotową dokumentację, kolejny etap to uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Na przełomie roku 2020 i 2021 chcemy ogłosić przetarg na oczyszczenie zbiornika Pasternik i zagospodarowanie jego linii brzegowej.

Realizowany projekt nazywa się „Przywrócenie walorów naturalnych zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach wraz z zagospodarowaniem linii brzegowej” i na jego realizację Gmina otrzymała dotację spoza budżetu miasta.

- Gmina otrzymała na ten cel ze środków unijnych, poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotę 19,5 mln zł dotacji. Szacujemy, ze cały projekt będzie kosztował około 23 mln zł – mówi prezydent - Jesteśmy po pierwszych spotkaniach z wykonawcą, mamy wstępną koncepcję i w tej chwili pracujemy nad tym, aby jak najszybciej kolejne dokumenty zostały wykonane abyśmy niezwłocznie mogli ogłosić przetarg na fizyczną realizację prac.

Projekt realizowany będzie w latach 2020 – 2021 a rekultywacja zbiornika i jego otoczenia zostanie przeprowadzona w sposób uwzględniający istniejący użytek ekologiczny oraz siedliska ptaków.

W ramach tych prac planujemy oczyszczenie i odmulenie dna zbiornika, co zapobiegnie jego zarastaniu w latach kolejnych – informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Inwestycja zakłada wykonanie grobli na całej długości, montaż elementów małej architektury: ławek, koszy, oświetlenia, pergoli, pomostów, tablic edukacyjnych na ścieżce edukacyjnej, monitoringu.

W ramach projektu przewiduje się także stworzenie stałej ścieżki dydaktycznej dotyczącej znaczenia wody w mieście oraz adaptacji do zmian klimatu.

 

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.