W dzisiejszych czasach aspekt zanieczyszczania środowiska stał się tematem tabu. Mówi się o tym praktycznie wszędzie - i nie bez powodu. Zanieczyszczanie środowiska powoli staje się procesem nieodwracalnym na ogromną skalę. Dlatego warto zadbać o to, aby jak najmniej przyczyniać się do tego procesu - również w naszych domowych warunkach. Jednym z elementów mogących mieć wpływ na to zagadnienie jest kominek domowy. Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie do swojego domu - warto pamiętać o kilu podstawowych sprawach, które poznasz w dalszej części tego artykułu. Dowiedz się co zrobić, aby kominek był przyjazny środowisku. Zapraszamy do lektury!

Prawidłowo konserwuj swój kominek!

Jest to sprawa kluczowa jeżeli chodzi o nasze środowisko. Kominek zaniedbany i zanieczyszczony sprawi, że do środowiska będzie dostawało się znacznie więcej zanieczyszczeń. Poza tym, zaniedbany kominek będzie miał również bardzo negatywny wpływ jeżeli chodzi o sprawność naszej instalacji, jak i naszego bezpieczeństwa. Przede wszystkim usuwaj zbędny popiół po poprzednim paleniu w palenisku. Po drugie - raz na jakiś czas dokładnie czyść wnętrze wkładu kominkowego. Usuwaj zalegającą się sadzę, która zalega na ścianach wewnętrznych Twojej instalacji. Warto czyścić również szybkę wkładu kominkowego. Jednak nie wolno tu stosować silnych chemicznie preparatów. Pod wpływem ciepłą mogą mieć one bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Korzystaj z preparatów zalecanych przez producenta. Wówczas będziesz miał pewność, że prace konserwacyjne wykonujesz odpowiednio.

Korzystaj z usług specjalistów

 Prawidłowo konserwuj swój kominek

Przynajmniej raz w roku - przed okresem grzewczym - powinniśmy skorzystać z usług dokładnego przeglądu naszej instalacji. Odpowiedni ekspert przeprowadzi niezbędne prace tak, aby nasza instalacja grzewcza była jak najbardziej wydajna - no i oczywiście - jak najbardziej przyjazna środowisku. Poza tym warto również wykonać telefon do kominiarza. Stan naszego przewodu kominowego we Wrocławiu również ma ogromne znacznie pod tym względem.

Opał

Również opał ma ogromne znacznie pod względem dbania o środowisko. Jeżeli wykorzystujesz do tego drewno - musi być ono odpowiednio suche. Zbyt wilgotne będzie powodowało nadmierną produkcję zanieczyszczeń. W konsekwencji będzie miało to negatywny wpływ na stan naszej instalacji - jak i będzie bardziej zanieczyszczało środowisko. Odpowiednio suche drewno musi przeleżeć przynajmniej dwa lata w suchych warunkach. Opał kupuj ze sprawdzonych źródeł - tylko wtedy będziesz miał pewność słusznego wyboru.

Sposób palenia w kominku

Jak się okazuje - wpływ na środowisko ma również sposób palenia w palenisku. Tradycyjna metoda - od dołu - powoduje nadmierną produkcję zanieczyszczeń. Właśnie dlatego stosuj metodę "od góry". Szczapy drewna układaj na wzór piramidy, zaczynając od największych na dole, a kończąc drobnymi szczapami na górze. Tak ułożony stos rozpal od góry. Tak prezentuje się prawidłowy sposób palenia w kominku - najbardziej zdrowy dla środowiska.