Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

W Starachowicach trwa realizacja projektu pn. "Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego" pierwszy etap. Wiele zadań już zrealizowano, ale jeszcze część pozostaje do zrobienia. Co w najbliższych miesiącach będzie realizowane i dlaczego tak długo trwają prace?– informował Prezydent Miasta Marek Materek.

Projekt "Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego" - pierwszy etap, realizowany jest od 2019 roku
Wartość projektu to 54,2 mln zł, w tym dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 to 27,4 mln zł, dotacja z FDS 4,5 mln zł.

Wkład własny Gminy stanowią w większości inwestycje zrealizowane w latach ubiegłych, tj. Budowa Pasażu Staffa, budowa łącznika ul. Batalionów Chłopskich oraz modernizacja 30 wiat przystankowych. W trakcie realizacji jest budowa nowego odcinka ul. Moniuszki.

Zakres projektu, oprócz zadań już zrealizowanych obejmuje jeszcze: zakup 20 autobusów gazowych, modernizację Centrum zarządzania dyspozytorskiego wraz z montażem systemu informacji pasażerskiej oraz tablicami informacyjnymi, Modernizację bazy MZK wraz z budową myjni i warsztatu, przebudowę placu dworcowego Starachowice Dolne, przebudowę placu dworcowego Starachowice Wschodnie. Te działania jeszcze czekają na realizację. Co było problemem i dlaczego Gmina Starachowice do chwili obecnej nie wystartowała z kolejnymi etapami projektu i ogłaszaniem przetargów?

- Problemem było to, że nie posiadaliśmy kompletu dokumentacji technicznych i pozwoleń na budowę – informuje Prezydent Miasta Marek Materek - W tej chwili już mamy praktycznie wszystko, brakuje nam jeszcze kilku fragmentów ścieżek rowerowych na terenie miasta, których w ramach projektu powstanie około 12 kilometrów na terenie miasta. W międzyczasie zmieniły się przepisy, które wymagały wybudowania kanału technologicznego przy budowie ścieżki rowerowej przez co mieliśmy problem i musieliśmy podzielić to zamówienie na kilkadziesiąt pozwoleń na budowę. Otrzymaliśmy już dokumentacje techniczne z pozwoleniami na budowę na zagospodarowanie otoczenia dworca w Starachowicach Wschodnich i otoczenia dworca w Starachowicach Zachodnich. W tym roku chcemy jeszcze ogłosić przetargi na zakup 20 autobusów niskoemisyjnych CNG, drugi przetarg będzie na modernizację bazy MZK wraz z budową myjni i warsztatu, modernizację Centrum zarządzania dyspozytorskiego wraz z montażem systemu informacji pasażerskiej oraz tablicami informacyjnymi i kolejna rzecz to stacja tankowania autobusów na CNG.

W I i II kwartale 2021 r. Gmina planuje ogłoszenie postępowań przetargowych na pozostały zakres robót budowlanych. Planowany termin zakończenia realizacji całości projektu to IV kw. 2022 r.

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.