Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

Eko-peleton promujący piękną przyrodę Polski oraz zbiórkę elektrośmieci gościł w Starachowicach. Spotkaniu towarzyszyła zbiórka elektro-odpadów, za które starachowiczanie otrzymywali eko- upominki. Grupę wolontariuszy w Starachowicach, na placu rekreacyjnym przy ul. Na Szlakowisku, powitał Prezydent Miasta Marek Materek.

Cycling Recycling jest to edukacyjny projekt realizowany od 5 lat. Co roku grupa wolontariuszy i wolontariuszek rusza w Polskę na rowerach i promuje recykling i selektywną zbiórkę elektroodpadów.

- Mamy zaszczyt i przyjemność gościć wolontariuszy i wolontariuszki, które ten program prowadzą od 5 lat – mówi Prezydent Miasta Marek Materek – Jest to akcja promująca ekologiczny sposób życia, akcja promująca zbiórkę elektroodpadów, akcja promująca segregację odpadów. Serdecznie dziękuję, że państwo tegoroczny projekt rozpoczynacie od wizyty w Starachowicach. Z naszego miasta wolontariuszki i wolontariusze ruszają do Sobkowa, stamtąd do Miechowa, w sumie przejadą około 500 km po drodze zbierając elektrośmieci. Już pierwsi mieszkańcy Starachowic oddali swoje elektroodpady w zamian otrzymując różnego rodzaju upominki. Serdecznie państwu dziękuję za to co robicie, za promocję ekologii. Witam w Starachowicach i życzę dobrej dalszej drogi.

Do tej pory eko-peleton przejechał ponad 5 tys. km. W tym roku cyklistki i cyklistów będzie można spotkać na szlaku Parków Narodowych, zaczynając od Świętokrzyskiego, poprzez Babiogórski, Tatrzański, Pieniński i Gorczański.

 

IMG 2876

 

- Starachowice, nie przez przypadek dlatego, że promujemy projekt Eko - rowerowe Parki Narodowe. W zeszłym roku przemierzyliśmy wszystkie parki na wschodzie Polski, a w tym roku zaczynamy od świętokrzyskiego, więc jesteśmy w Starachowicach, najlepszym miejscu żeby wystartować – mówi Dominik Dobrowolski ekolog i podróżnik. - Chcemy pokazywać najpiękniejsze miejsca w Polsce ale te miejsca będą piękne, kiedy zostanie spełniony jeden warunek - musi być tam czysto. Nasz projekt Cycling Recycling, polega na tym. że walczymy o czystość poprzez promowanie selektywnej zbiórki i zbieranie elektro-gratów. Stworzyliśmy w Polsce system bezpłatnego odbierania elektrośmieci, żeby nikomu do głowy nie przyszło żeby wyrzucać je do lasu.

Podczas wyprawy organizowane są zbiórki elektrośmieci oraz akcje edukacyjne. W ramach akcji promowany jest bezpłatny system odbioru elektroodpadów, do którego może każdy mieszkaniec zgłosić się i zlecić odbiór np. swojej starej i zepsutej pralki, lodówki etc... . Wystarczy wejść na stronę www.decycujesz.pl i zamówić transport. Duże elektrośmieci odbierane bezpłatnie z całego terenu Polski, dzięki czemu już nie ma problemu z pozbyciem się odpadów. Akcja ma skutecznie uchronić środowisko przed zaśmiecaniem.

 

IMG 2892 copy

 

IMG 2917

 

IMG 2902

 

IMG 2857

 

- Każdy mieszkaniec w Polsce może bezpłatnie oddać duży zużyty sprzęt elektryczny, należy wejść na stronę www.decydujesz.pl tam złożyć zgłoszenie i taki sprzęt zostanie bezpłatnie odebrany prosto z domu, bardzo wygodna, bardzo prosta i bezpłatna forma pozbycia się dużych elektroodpadów – mówi Robert Wawrzonek prezes Zarządu Elektro – System. – Takie duże elektrośmieci często zalegają nam w domu i są trudne do tego żebyśmy sami je zawieźli na przykład do PSZOK-u, który tutaj jak słyszałem funkcjonuje także w Starachowicach. Zachęcam, aby korzystać z naszego programu, który firma Remondis od kilku lat w Polsce rozwija.

 

IMG 2878

 

Wolontariusze podróżujący na rowerach przez Polskę, działają w ramach grupy Remondis, która w Starachowicach prowadzi system gospodarki odpadami od roku.
- Wspólnie z firmą Remondis organizujemy także akcję „Czyste Starachowice” więc panowie i panie wpisują się doskonale również w nasze ekologiczne działania które tu lokalnie podejmujemy – dodaje prezydent. – Dziękuję mieszkańców Starachowic, którzy codziennie dbają o to, żeby nasze miasto wyglądało jeszcze lepiej. Sprzątają często, nie po sobie, śmieci które zostawiają inni dbając o to, żeby nasze otoczenie było czystsze. Bardzo dziękuję.

W Starachowicach elektro-odpady można pozostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów, który jest czynny, jak informuje kierownik referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska codziennie, od poniedziałku do soboty.
- Oprócz PSZOK-u na terenie miasta mamy jeszcze 5 takich mini-pszok ów, są to czerwone kontenery do których można dostarczyć również taki drobny sprzęt elektryczny np. zużyte telefony, lokówki. Planujemy też najbliższej przyszłości dostawić kolejne tego typu pojemniki w związku z tym, że te cieszą się dużym zainteresowaniem. Widać, że świadomość mieszkańców jest coraz większa. Nie można powiedzieć, że jest idealnie, ale jest coraz lepiej. Widzimy to po wskaźnikach, po ilości zebranych odpadów. Widzimy także coraz mniej dzikich wysypisk śmieci. Często też mieszkańcy dzwonią i dopytują się o to - jak wygląda segregacja chcąc wyeliminować nieprawidłowości.

Jak informuje kierownik Ernest Kumek w 2020 roku do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dostarczono około 3000 ton odpadów.

 

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.