Na starachowickiej Ścieżce Stara stanął kolejny, ósmy już Star – model 660 M2, to na pewno nie ostatni samochód jaki dopełnił ciężarowy szlak. Nowy star stanął na skrzyżowaniu ul. Iłżeckiej z Krańcową.

IMG 9912

Kolejnego Stara wyremontowała firma Star San Duo, serdeczne podziękowania dla wścieli firmy. Cieszę się że w mieście stanął ósmy już star. Ósmy ale nie ostatni, dlatego że pracujemy nad tym, aby dwa kolejne stary zasiliły Ścieżkę Stara – mówił Prezydent Miasta Marek Materek. Miasto planuje przygotować przewodnik poszczególnych egzemplarzy samochodów, po to aby wiedzieć gdzie znajdują się samochody – dodał Prezydent. Ścieżka Stara stała się strzałem w dziesiątkę i z roku na rok staramy się ten pomysł rozwijać, ubogacać, a także dbać o to, aby stary były w dobrym stanie.

To piąty pojazd, który firma Star San Duo zakupiła i wyremontowała. Prezentowany samochód to cysterna wodna Star 660 M2 z 1979 roku, cysterna ma pojemność 3700 l, przebieg to zaledwie 2170 km. Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w Ścieżce Stara, w przyszłym roku, wspólnie z władzami miasta planujemy dostarczyć kolejne pojazdy – powiedział przedstawiciel firmy Star San Duo Konrad Dziubek.

Odbieramy dużo telefonów od ludzi spoza Starachowic, którzy są bardzo zainteresowani i dopytują czy będą kolejne takie pojazdy na terenie miasta. Z zapowiedzi wiemy, że są planowane kolejne ciężarówki. Wierze że, kolejne będą tak piękne jak ten, który dzisiaj oglądamy – powiedział Ernest Kumek, kierownik referatu gospodarki odpadami i dróg.

Koszt realizacji po stronie gminy tj. przygotowania miejsca, placu i dokumentacji to około 50 tys. zł., sam wóz i jego remont został ufundowany przez firmę Star San Duo.

Edukacyjna „Ścieżka STARa” powstała w 2018 roku z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach. Aktualnie prezentowane samochody to:

  • Star 200 przy Alei Niepodległości i ul. księdza Kardynała S. Wyszyńskiego,
  • Star 660 przy ul. Radomskiej, obok Urzędu Miejskiego,
  • Star 1142 przy ul. Kieleckiej i ul. Radomskiej,
  • Star 28 obok Centrum Handlowego Galardia,
  • Star 25 na Skwerze E. Masalskiego przy ul. Ostrowieckiej,
  • Star 266 przy rondzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
  • Star A 66 Żuraw, przy ul. Iglastej,
  • Star 660 MZ, skrzyżowanie ul. Iłżeckiej z Krańcową.

IMG 9903

Pomysłodawcami utworzenia pamiątkowego szlaku motoryzacyjnego byli panowie Jan Tamiołło oraz Eugeniusz Majchrzyk, a firma Star San Duo jest jedną z firm, która ufundowała i zadbała o wyremontowanie tych historycznych pojazdów.

Kiedy w 20 września 2018 roku stawaliśmy pierwszy star, nie spodziewałem się że doczekamy się stara ósmego. Ta Ścieżka Stara dzisiaj tworzy własną historię i było to możliwe dzięki, zaangażowaniu Pana Prezydenta oraz dwóch firm Autobox Innovations oraz Star San Duo, które są głównymi dostarczycielami eksponatów. Cieszę się, że ścieżka będzie się dalej rozwijała – podsumował Pan Jan Tamiołło.

IMG 9881

Autor: Izabela Wrona
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.