Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ w Kielcach przeprowadził analizę poziomu realizacji świadczeń dotyczącą „Objęcia populacji programem profilaktyki raka piersi w 2021 roku w podziale na gminy/miasta województwa świętokrzyskiego”.

Analiza wskazuje, iż w przypadku miasta Starachowice odsetek osób objętych programem profilaktyki raka piersi jest niższy od średniej wojewódzkiej. Średnia ta wynosi 32,14 %. W naszym mieście w 2021 roku programem objęto dokładnie 25,93 % całej populacji. Liczba starachowiczanek kwalifikujących się do programu wynosiła 7621 kobiet.

- W trosce o dobro i zdrowie pacjentem świętokrzyski Oddzaił NFZ przedstawia wykaz świadczeniodawców realizujących umowy na terenie województwa świętokrzyskiego w zakresie programu profilaktyka raka piersi – etap podstawowy – w pracowni stacjonarnej oraz mobilnej – czytamy w informacji przesłanej przez świętokrzyski NFZ.

Na liście pięciu pracowni stacjonarnych znajdują się trzy placówki w Kielcach, jedna w Końskich oraz jedna w Starachowicach. Mowa tu o „Dobre Zdrowie Pracownie Diagnostyki Obrazowej” mieszczącej się przy ulicy Radomskiej 70 (tel. 41 273-99-44).

- Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia mammobusu w mieście Starachowice. Mammobus powinien być jednak ustawiany wyjątkowo, przy okazji imprez okolicznościowych, festynów itp. W pierwszej kolejności należy propagować korzystanie przez pacjentki z pracowni stacjonarnej. Z uwagi na fakt, że pracownia ta mieści się w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach, który od dnia 16 marca 2020 roku, w związku z epidemią COVID-19 został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, mogło to spowodować, że pacjentki w obawie przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 nie korzystały z badań profilaktycznych na terenie szpitala. W związku z powyższym Oddział wyrażał zgodę na stacjonowanie mammobusu w mieście Starachowice – informuje świętokrzyski NFZ.

Najbliższy planowany przyjazd mammobusa do Starachowic został zaplanowany na poniedziałek (28 marca).

Miejscem stacjonowania mammobusa będzie skwer na Placu pod Skałkami przy Alei Armii Krajowej.

Mammobus będzie czynny w godzinach od 9.00 do 17.00.

 

Do kogo skierowany jest program profilaktyki raka piersi

Kobiety w wieku od 50 do 69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

* w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej,

* otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

- rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki),

- mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2.

Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.