Pomiar siły i momentu MSC10

Tensometryczny czujnik siły MCS10 został wprowadzony do sprzedaży przez firmę HBM, co zwiększyło jej ofertę w zakresie pomiaru owych wielkości mechanicznych. Opisywany przetwornik w wymiarze 3D pozwala na jednoczesny pomiar siły oraz momentu w trzech różnych osiach (x, y i z). Jest on dostępny w dwóch wersjach. Pierwsza służy do pomiaru wielu sił wzdłuż trzech osi (Fx, Fy, Fz). Druga jest wykorzystywana dodatkowo do pomiaru momentu, który działa wzdłuż tych trzech osi (Mx, My, Mz).

Tensometryczny czujnik siły - najważniejsze informacje

Opisywany przetwornik jest w stanie dostarczyć faktyczny trójwymiarowy obraz badania. Oprócz tego wyróżnia się bardzo niskimi wartościami błędów, który wynikają z wpływu na siebie poszczególnych kanałów występujących w opisywanych przetwornikach wieloosiowych. MCS10 to jeden ze standardowych produktów firmy HBM.

W związku z tym można liczyć na wszystkie korzyści wynikające z seryjnej produkcji, związane m.in. z określonym czasem dostawy, gwarantowanymi parametrami technicznymi potwierdzonymi przez szczegółowe testy oraz badania oraz korzystnymi parametrami ekonomicznymi. Mają one związek z liczbą produkowanych przetworników. Opisywany tensometryczny czujnik siły jest przeznaczony dla zakresów pomiarowych do 100kN/2kNm.

Dodatkowe informacje na temat przetwornika MCS10

Przetwornik pozwala na zminimalizowanie skutków wpływu kanałów pomiarowych na siebie, które najczęściej występują od samego początku w wieloosiowych czujnikach. Dodatkowe obliczenia zapewniają zwiększenie osiągów przetwornika. Czujnik wyróżnia się ponadto precyzją i dokładnością oraz pełną przejrzystością w stosunku do swoich danych technicznych, o czym można się przekonać przeglądając kartę katalogową.

MCS10 jest wyposażony w układ TEDS, czyli elektroniczną kartę danych przetwornika. Dzięki temu możliwa jest automatyczna identyfikacja przez wzmacniacz pomiarowy. Urządzenie znajduje zastosowanie m.in. w testowaniu opon i wyważarek, w pomiarach w kanałach falowych oraz w monitoringu procesów montażu samolotu.