Jak działa sieć światłowodowa? Poznaj przyszłość domowego internetu!

Decydując się na internet światłowodowy, z pewnością wiemy, że pozwala on na uzyskanie znacznie większej przepustowości danych. Co jednak sprawia, że światłowód jest szybszy od tradycyjnych rozwiązań? Zobacz, jak działa światłowód i jakie są jego największe zalety!

Jak działa światłowód?

Internet światłowodowy to obecnie najszybsza technologia łączy stacjonarnych, która przez ostatnie lata zyskuje coraz większą popularność. Aby jednak wyjaśnić, dlaczego ten rodzaj połączenia może osiągać znacznie wyższe parametry szybkości przesyłania danych, trzeba najpierw zwrócić uwagę na używane w tej technologii kable. Jak działa światłowód?

Światłowód to wykonany z włókna szklanego przewód komunikacyjny, pełniący funkcję nośnika informacji. Sposób działania światłowodu polega na przekazywaniu informacji za pomocą propagacji światła. Innymi słowy, sygnał przenoszony jest za pomocą światła. Kable światłowodowe składają się z rdzenia, włókna i dwóch warstw pokrycia. To właśnie w rdzeniu światłowodu, wykonanym z kwarcu lub polimeru, przekazywane jest światło przenoszące sygnał. Medium transmisyjne wyróżnia się przezroczystą, zamkniętą strukturą, która zapewnia rdzeniowi odpowiednie parametry wytrzymałościowe i dba o szczelność całości.

Najważniejsze zalety internetu światłowodowego

W porównaniu do starszych przewodów miedzianych kable światłowodowe gwarantują znacznie wyższą przepustowość i nie powodują ryzyka przepięcia. Technologia światłowodowa uznawana jest także za stabilniejszą, ponieważ charakteryzuje się znacznie mniejszymi spadkami mocy. Zadbane i odpowiednio ułożone przewody światłowodowe, pozbawione mikro i makrozgięć, są znacznie bardziej odporne na warunki środowiskowe. Przykładowo, nie przyciągają one wyładowań atmosferycznych tak, jak robią to kable wykonane z miedzi lub stopów niektórych metali.

Jednak przede wszystkim to, jak działa światłowód, wpływa na maksymalną prędkość połączenia internetowego. Prędkość transmisji danych może osiągać zawrotne poziomy nawet kilku Tb/s. To prędkości tak wysokie, że nie są nawet obsługiwane przez większość standardowych komputerów i telefonów w obecnej technologii. Sprawia to, że światłowód jest zdecydowanie technologią i teraźniejszości, i przyszłości!

Dlaczego potrzebuję jeszcze szybszego internetu?

Rozwój technologiczny postępuje, a jego konsekwencjami są między innymi coraz bardziej zaawansowane technologie webowe. Nawet do „zwykłego” przeglądania internetu potrzeba dziś znacznie szybszego łącza niż dziesięć lat temu. W tym czasie zmiany dotknęły zarówno architekturę sieciową, jak i technikę wykonywania stron internetowych, wykorzystywania zasobów cyfrowych oraz przetwarzania danych. To wszystko sprawia, że pragnąc cieszyć się niezakłóconą pracą i rozrywką, należy postawić na najszybsze i najbardziej stabilne rozwiązania – dokładnie takie, jak internet światłowodowy!