- Trwa budowa Instalacji Odzysku Energii. Zgodnie z naszymi zapowiedziami prace w terenie trwają i chcemy je zakończyć jak najszybciej. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom naszego miasta – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas ostatniej konferencji prasowej.

W sierpniu poinformowaliśmy Państwa o tym, iż Gmina Starachowice otrzymała ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę pierwszej w województwie świętokrzyskim Instalacji Odzysku Energii. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie miejskiej ciepłowni przy ulicy Ostrowieckiej 3. Plac budowy został wówczas przekazany wykonawcy, który szybko przystąpił do prac budowlanych.

- Przez ostatnich sześć lat zabiegaliśmy, by inwestycja mogła dojść do skutku. Budowa IOE pozwoli nam na kilkadziesiąt lat zabezpieczyć mieszkańców Starachowic w energię cieplną – zapowiadał podczas sierpniowego spotkania z mediami Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

dsc 0856

IOE już powstaje

Prace na terenie miejskiej ciepłowni ruszyły pełną parą i już widać pierwsze efekty tych prac. Budowana Instalacja Odzysku Energii będzie strategiczną inwestycją miejską dla rozwoju Starachowic.

- W ubiegłym tygodniu gościłem w Hrubieszowie na granicy polsko-ukraińskiej. Tam miałem okazję porozmawiać z samorządowcami z całego kraju, ale również poznać problemy naszych sąsiadów. Nasi sąsiedzi samorządowcy z Ukrainy borykają się obecnie z dużo poważniejszymi problemami. Przez atak Rosji na Ukrainę doprowadzono do tego, że często do miast i miasteczek ukraińskich nie ma możliwości dostarczania ciepła. Samorządowcy martwią się jak zapewnić by ich mieszkańcy przeżyli zimę i byli ogrzani w swoich budynkach czy blokach. W naszym mieście takiego problemu nie mamy. Staramy się jednak budować samowystarczalność energetyczną Starachowic właśnie po to, aby w kolejnych latach zabezpieczyć miasto pod kątem energetycznym w oparciu o własny system ciepłowniczy – zapowiada prezydent Materek.

dsc 0890

Dla bezpieczeństwa mieszkańców

Zarówno jedna miejska ciepłownia przy ulicy Ostrowieckiej jak i druga przy ulicy Kościelnej oraz budowana instalacja odzysku energii mają służyć temu, aby Starachowice w kolejnych latach były bezpieczne pod kątem energetycznym. Dlatego budowa tej instalacji w Starachowicach jest określana jako inwestycja strategiczna dla przyszłości miasta.

- Ta inwestycja pozwoli na to, aby zrezygnować z 45 % węgla na rzecz paliwa alternatywnego pochodzącego z odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Mają one wysoką wartość energetyczną. Dzięki temu będziemy mogli produkować zarówno prąd jak i energię cieplną, która powędruje do mieszkańców Starachowic – dodał prezydent Materek.

dsc 0862

Koszt inwestycji wyniesie ok. 102 mln zł. Z tego 20 milionów złotych stanowi podatek VAT, który zakład Energetyki Cieplnej odzyska w drodze odliczeń i zwrotu z Urzędu Skarbowego. Niemal 1/5 kosztów budowy wróci zatem bezpośrednio do miejskiej spółki.

Pozostałe koszty pokryte zostaną praktycznie w całości z preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

dsc 0861

30% wartości pożyczki, czyli ponad 22 mln zł zostaną umorzone po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.

Komercyjne finansowanie stanowi niecałe 8% środków pozyskiwanych dla potrzeb realizacji całości inwestycji. Budowa IOE w żaden sposób nie wpłynie na zadłużenie miasta.

dsc 0859

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.