Gmina Starachowice pozyskała ponad 2,7 miliona złotych dofinansowania na realizację programów dla osób z niepełnosprawnościami. Realizatorem programów „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa” będzie Centrum Usług Społecznych. Pozyskana dotacja pochodzi ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Pod koniec stycznia zakończyła się gminna rekrutacja do obu programów dedykowanych wsparciu dla osób niepełnosprawnych, a w tym tygodniu Gmina Starachowice podpisała już umowy na realizację tych zadań.

- Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej poprzez wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Ma on na celu ograniczenie skutków niepełnosprawności poprzez umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia przez osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki wsparciu asystenta uczestnicy programu oprócz pomocy w sprawach codziennych takich jak zakupy, załatwianie spraw urzędowych czy wizyta u lekarza biorą udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych – podkreśla Wioletta Grosicka, pełniąca obowiązki Dyrektora Centrum Usług Społecznych.

Do tegorocznej edycji programu w naszej gminie zgłosiło się aż 290 osób, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. W 2022 roku w programie uczestniczyły 164 osoby, a rok wcześniej w premierowej edycji programu liczba uczestników tego programu w mieście wyniosła 70 osób. W ubiegłym roku Gmina Starachowice otrzymała finansowe wsparcie w wysokości nieco ponad 2,5 miliona złotych. W tym roku dofinansowanie było niższe – 2,3 mln złotych.

with special needs g570975f37 1920W gronie 290 osób, które uczestniczyć będą w tegorocznej edycji znalazło się: 58 osób posiadających orzeczenie o stopniu znacznym i niepełnosprawności sprzężonej, 177 osób z orzeczeniem o stopniu znacznym, 47 osób ze stopniem umiarkowanym oraz 8 dzieci.

- Usługą asystencką zostali objęci wszyscy, którzy złożyli wnioski i spełniali kryteria określone w czasie naboru. Średnia liczba godzin usługi asystenckiej przyznanej miesięcznie na jednego uczestnika wyniosła 18 godzin. Za realizację usługi asystencji osobistej uczestnik nie ponosi odpłatności – dodaje Wioletta Grosicka.

Opieka wytchnieniowa

Nasze miasto otrzymało również dofinansowanie na realizację programu „Opieka wytchnieniowa”. Na ten cel Gmina Starachowice pozyskała ponad 411 tysięcy złotych.

- Opieka wytchnieniowa umożliwia odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Za realizację usługi opieki wytchnieniowej uczestnik nie ponosi odpłatności – informuje dyrektor CUS.

Chęć udziału w programie Opieka wytchnieniowa – edycja 2023 wyraziło 48 opiekunów. Program realizowany będzie w Gminie Starachowice po raz drugi. W ubiegłym roku pozyskano na ten cel ponad 195 tysięcy złotych, a z programu skorzystało 21 opiekunów.

Usługa opieki wytchnieniowej przysługuje w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnościami i sprawowania nad tą osobą całodobowej opieki.

- Obydwa programy z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na wsparcie osób o szczególnych potrzebach, a także ich opiekunów – podsumowała Grosicka.

 

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.