Oznaczenie ogumienia zimowego i wielosezonowego - podstawowe informacje
W 2012 roku w Unii Europejskiej wprowadzono standardy dotyczące stosowania odpowiednich oznaczeń ogumienia samochodowego. Dzięki temu kierowcy mogą bez większych problemów ustalić, do jakich warunków drogowych i pogodowych przeznaczone są konkretne opony. Na ogumieniu można więc dzisiaj znaleźć wiele typów oznaczeń, które informują o różnych parametrach ogumienia.
Jeśli chodzi o opony całoroczne, to elementy tego rodzaju stanowią pewnego rodzaju kompromis pomiędzy ogumieniem letnim, jak i zimowym. Dotyczy to zarówno konstrukcji bieżnika, jak i wykorzystanej mieszanki gumowej. Oznacza to, że różnią się one od typowych opon letnich oraz standardowego ogumienia zimowego. Nie zmienia to jednak faktu, że opony całoroczne muszą być w stanie poradzić sobie nie tylko w warunkach letnich, ale również w bardzo ciężkich warunkach charakterystycznych dla pory zimowej. Dlatego można na nich znaleźć różne typy oznaczeń.
Oznaczenie M+S
W tym przypadku oznaczenia M+S mamy do czynienia ze skrótem z języka angielskiego oznaczającym "mud + snow", czyli błoto i śnieg. Nie jest to oznaczenie potwierdzane certyfikatem tylko stanowi zalecenie producenta jeśli chodzi o warunki, w jakich dana opona jest w stanie sobie dobrze poradzić. Nie muszą to więc być opony zimowe, ale faktem jest, że poradzą sobie lepiej w błocie i śniegu w porównaniu ze standardowymi modelami. Nic więc dziwnego, że takie oznaczenie pojawia się często na oponach całorocznych.
Oznaczenie i certyfikat 3PMSF
Symbol śnieżynki na tle trzech górskich szczytów to oznaczenie 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake). Posiadanie takiego oznaczenia informuje o tym, że dane opony przeszły rygorystyczne testy pod kątem osiągów i przyczepności w nawet trudnych warunkach zimowych. Widząc ogumienie z takim oznaczeniem można mieć pewność, że poradzą one sobie nawet w głębokim śniegu oraz w innych trudnych warunkach charakterystycznych dla sezonu zimowego. Oczywiście oznaczenia takie dotyczą opon zimowych, ale pojawiają się też często na dobrych oponach całorocznych: https://www.24opony.pl/opony-caloroczne.html.), od których przecież również wymaga się optymalnych parametrów zimą.
Dopisek All Weather albo All Season
Obecnie widząc opony z oznaczeniem M+S albo 3PMSF, nie trzeba zastanawiać się nad tym czy mamy do czynienia z ogumieniem zimowym czy może całorocznym. Producenci takich opon umieszczają bowiem na nich angielskie dopiski "All Weather" lub "All Season". Stanowią one jednoznaczne potwierdzenie tego, że dany produkt nadaje się do użytku całorocznego.
Czy warto inwestować w opony całoroczne?
Nawet w przypadku spełnienia wszystkich wymogów dotyczących jazdy latem i zimą, opony całoroczne nie będą lepsze od ogumienia dedykowanego tylko dla konkretnego sezonu. Wybór takich rozwiązań jest szczególnie polecany kierowcom preferującym umiarkowany styl jazdy oraz pokonywanie krótkich tras, głównie w mieście. W przypadku agresywniejszej jazdy i dalszych dystansów, bardziej optymalnym wyborem będą opony sezonowe.