Przed nami niezwykły weekend kolarski w naszym mieście. Starachowice znów staną się rowerową stolicą Polski. Przed nami siódma edycja „Starachowickiej Strzały” i druga odsłona kolarskiej czasówki. Weekend 27-28 maja to okazja do wielkiego ścigania kolarzy amatorów po malowniczych terenach ziemi starachowickiej.

- Ta kolarska impreza dla szosowców z fenomenalną trasą ma już sprawdzoną markę. W niedzielę odbędzie się VII Starachowicka Strzała, ponownie ze słynną Ścianą Świślina do zdobycia. Dzień wcześniej – w sobotę – zawodnicy zmierzą się na trasie jazdy indywidualnej na czas - zapowiadają organizatorzy kolarskiej imprezy.

W najbliższy weekend nasz powiat znów zamieni się w kolarską stolicę województwa świętokrzyskiego, do której przyjadą zawodnicy z całego kraju.

1

- Przed nami kolejne święto kolarstwa promujące uroki powiatu starachowickiego. Wielkie ściganie po malowniczych trasach przypominających klasyczne wyścigi kolarskie. Czekamy na przyjazd kolarzy z całej Polski, a starachowiczan i mieszkańców powiatu zachęcam do kibicowania zawodnikom na trasie wyścigu – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, który po raz kolejny objął swoim patronatem to wydarzenie sportowe.

Niedzielna „Starachowicka Strzała”, czyli wyścig kolarski amatorów i mastersów po wyczerpujących, ale uroczych trasach powiatu starachowickiego to nie jedyne kolarskie emocje ostatniego weekendu majowego.

3

Czasówka i Strzała

W sobotę zawodnicy rywalizować będą na trasie „czasówki”. Dwukilometrowa rywalizacja o Puchar Starosty Starachowickiego to emocjonująca jazda kolarzy po ulicy Szkolnej i Batalionów Chłopskich, na którą już czekają fani kolarstwa w naszym mieście.

- Jesteśmy już siódmy rok z rzędu w Starachowicach i za każdym razem impreza cieszy się dużą popularnością. Nie inaczej będzie w tym roku. Już nie mogę się doczekać pięknego finiszu kolarzy na mecie przy ulicy Szkolnej. Finisz sobotniej czasówki i niedzielnej „Starachowickiej Strzały” będzie można oglądać z tarasu nowo wybudowanego budynku zaplecza sportowego. Na pewno zrobi to duże wrażenie na kibicach. Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy w tym miejscu atmosferę znaną z wielkich wyścigów kolarskich – zapewnia Grzegorz Wajs.

5

Przez Starachowice, a także gminy ościenne przejedzie kolorowy peleton najlepszych kolarzy amatorów i tych ścigających się w kategorii masters.

- Trasa w Starachowicach jest wyjątkowa. Kolarze oceniają ją jako jedną z najlepszych w Polsce. A porównania do belgijskich klasyków nie są bezpodstawne. Kolarze lubią tu przyjeżdżać i ścigać się na tych trasach. Współpraca z miastem, powiatem i gminami ościennymi przebiega wzorowo, a wyścig ma już swoją rangę, renomę i należne mu miejsce – dodaje Wajs.

Firma Poland Bike z Grzegorzem Wajsem na czele zorganizuje w tym roku siódmą edycję tej niezwykłej imprezy kolarskiej w Starachowicach.

SS 21 mapka 2

Historia wyścigu

Pierwsza edycja wyścigu kolarskiego prowadzącego trasami powiatu starachowickiego odbyła się w 2017 roku.

- Świetny wyścig ze wspaniałymi gośćmi! Niebanalna trasa, świetne zabezpieczenie i cudowna atmosfera kolarskiego święta! Ze swej strony dziękuję serdecznie za możliwość uczestnictwa w tych zawodach. No i uścisk dłoni od Zenona Jaskuły i Grzegorza Wajsa - bezcenne ! Dla mnie osobiście pozycja obowiązkowa w kalendarzu na kolejne lata – tak pisali o starachowickim wyścigu uczestnicy premierowej edycji „Strzały”.

Wyścig przetrwał już tyle lat i nic nie zapowiada zniknięcia z kalendarza imprez sportowych tego wydarzenia.

Impreza odbywa się przy finansowym wsparciu Gminy Starachowice, Powiatu Starachowickiego oraz Gminy Brody oraz Gminy Pawłów, przez które to prowadzi trasa wyścigu.

 

BIURO ZAWODÓW

MOSiR w Starachowicach (ul. Szkolna 14) – 27 maja (sobota) w godz. 12.00-20.00 oraz 28 maja (niedziela) od godz. 8.00

6

PROGRAM ZAWODÓW

SOBOTA 27 MAJA – jazda indywidualna na czas

 • 16:00 – odprawa techniczna, MOSiR w Starachowicach

 • 16:45 – ustawianie zawodniczek i zawodników na starcie

 • 16:55 – ceremonia otwarcia II Czasówki o Puchar Starosty Starachowickiego

 • 17:00 – start wyścigu (2 km, co 60 sekund) I-kobiety, II-mężczyźni

 • 18:30 – ceremonia dekoracji II Czasówki o Puchar Starosty Starachowickiego

 

NIEDZIELA 28 MAJA – wyścigi ze startu wspólnego

 • 9:30 – odprawa techniczna, MOSiR w Starachowicach

 • 10:15 – ustawianie na starcie: I sektor (MAX-83 km), II sektor (MINI-61 km)

 • 10:20 – ceremonia otwarcia VII Starachowickiej Strzały

 • 10:30 – start honorowy – przejazd kolumny przez ok. 30 min. na start ostry (10 km)

 • 11:10 – start ostry – dystans MAX-83 km

 • 11:20 – start ostry – dystans MINI-61 km

 • 15:00 – ceremonia dekoracji II Rowerowego Weekendu w Powiecie Starachowickim

 • 15:15 – ceremonia dekoracji VII Starachowickiej Strzały

 

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.