W Starachowicach rusza przebudowa Stadionu Miejskiego. W czwartkowy poranek Prezydent Miasta Marek Materek podpisał umowę na realizację kolejnego etapu rozbudowy i modernizacji infrastruktury sportowej w mieście. Do końca września przyszłego roku powstanie nowoczesny stadion piłkarsko-lekkoatletyczny. Wykonawcą prac inwestycyjnych wartych łącznie prawie 29 milionów złotych będzie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT z Dąbrowy Górniczej.

- Podpisujemy dziś historyczną umowę na modernizację i przebudowę infrastruktury sportowej Stadionu Miejskiego w Starachowicach. Stadionu, który przez ostatnie lata był odwiedzany praktycznie przez każdego mieszkańca naszego miasta. Ten stadion tętnił życiem. Był chlubą i wizytówką naszego miasta. Przez ostatnie kilkanaście lat obserwowaliśmy jednak stopniową degradację obiektu. Miasto na różne sposoby próbowało go poprawiać, aby warunki do obserwowania zawodów sportowych dla kibiców były jak najlepsze, a sami zawodnicy mogli prezentować pełnię swoich umiejętności. Przygotowywaliśmy się jednak do kompleksowej przebudowy tego obiektu i wreszcie się doczekaliśmy. Wykonana dokumentacja techniczna, zorganizowane postępowanie przetargowe i pozyskanie środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych pozwoliło na wybór wykonawcy tych prac. W międzyczasie dokonaliśmy przesunięć budżetowych, aby zapewnić pełne finansowanie inwestycji .Udało się! Dziś podpisujemy umowę i czekamy na efekty prac – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas czwartkowej konferencji prasowej.

IMG 1319

Milionowa inwestycja

Rozbudowa i przebudowa Stadionu Miejskiego w Starachowicach będzie realizowana w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Gmina Starachowice pozyskała 20-milionowe dofinansowanie na ten cel i po dołożeniu kolejnych milionów z gminnego budżetu zostanie ostatecznie zrealizowana ta niezwykle ważna dla całego miasta inwestycja sportowa.

Wykonawcą prac przy modernizacji stadionu będzie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT z Dąbrowy Górniczej. Ta firma jako jedyna złożyła swoją ofertę w postępowaniu przetargowym. Łączna wartość podpisanej umowy to blisko 29 milionów złotych.

IMG 1341

Główny zakres zamówienia obejmuje: przebudowę areny sportowej, budowę urządzeń lekkoatletycznych, rozbiórkę trybun, budowę częściowo zadaszonych trybun, budowę kontenerów WC, budowę kontenera sędziowskiego, budowę kontenerów VIP i komentatora, budowę kontenera magazynowego, budowę murów oporowych oraz budowę urządzeń budowlanych infrastruktury towarzyszącej na terenie stadionu MOSiR w Starachowicach

Stadion zyska m.in. nowe trybuny na ponad 2 tysiące kibiców (część z nich będzie zadaszona), miejsca dla sędziów, komentatorów, VIP i sanitariaty. Zostanie wykonana nowa nawierzchna bieżni lekkoatletycznej. Wewnątrz zakoli będą znajdowały się urządzenia lekkoatletyczne, jak rów z wodą oraz skocznie i rzutnie. Na zewnątrz areny sportowej planowana jest budowa rozgrzewkowej rzutni do pchnięcia kulą oraz rozgrzewkowej bieżni.

IMG 1429

Na boisku piłkarskim zostanie wykonane olinowanie. W murawie wykonana zostanie instalacja teletechniczna na potrzeby prowadzenia zawodów lekkoatletycznych oraz instalacja nawadniania murawy.

Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace budowlane mają zakończyć się do września 2024 roku.

IMG 1513

Nowy stadion będzie tętnić sportowym życiem

- Jestem przekonany, że wydarzeń sportowych odbywających się na tym obiekcie nie będzie brakowało. Na tej liście znajdą się między innymi zarówno piłkarskie rozgrywki ligowe jak i wydarzenia lekkoatletyczne. Cieszymy się z sukcesów piłkarzy Staru oraz rekordowych startów lekkoatletów KLKS Juventa-Cerrad. W podziękowaniu za ich sukcesy staramy się teraz nadrabiać zaległości związane z modernizacją obiektów sportowych. Infrastruktura sportowa w mieście cały czas ulega znaczącej poprawie, aby służyła młodzieży i utalentowanym zawodnikom. Wybudowaliśmy już pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, tworzymy nowe profesjonalne zaplecze sportowe, a teraz zabieramy się za budowę nowego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego – dodaje Prezydent Materek.

IMG 1517

Podpisanie umowy na modernizację stadionu to kolejny krok w procesie tworzenia kompleksowego centrum sportowego w mieście. Wykonawca prac zapowiada terminowość realizacji tej inwestycji.

- Musimy teraz przygotować harmonogram prac i mogę zapewnić, że jak tylko on powstanie rozpoczynamy swoje kolejne zadania. Mamy już wybranych podwykonawców, z którymi współpracowaliśmy między innymi na modernizowanym przez nas obiekcie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Na pewno nie będziemy przeciągać tej inwestycji w Starachowicach. Termin jest wystarczający do realizacji całości zadania zgodnie z umową. W tym roku na pewno będziemy chcieli wykonać najważniejsze prace związane z wykonaniem podbudowy pod nawierzchnie sztuczne czy trybuny. Na przyszły rok pozostała by nam już tylko do zainstalowania nowa powierzchnia poliuretanowa – podkreślił Robert Stańczyk, przedstawiciel firmy GRETASPORT.

IMG 1545

Piłkarze zapowiadają widowiska

Na czas trwania remontu stadionu na obiekcie nie będą mogły odbywać się imprezy sportowe, w tym również rywalizacja ligowa z udziałem piłkarzy Staru Starachowice, którzy właśnie zapewnili sobie awans do trzeciej ligi.

- Władze klubu będą podejmowały decyzje co do ustalenia zastępczej lokalizacji domowych spotkań Staru w ciągu najbliższych kilku dni. Trwają obecnie rozmowy pomiędzy zarządem klubu, a Polskim Związkiem Piłki Nożnej i zarządcami potencjalnych obiektów gdzie będzie mógł w tym czasie grać Star. Mogę zapewnić, że gdy już ta lokalizacja zostanie potwierdzona klub poinformuje o tym fakcie wszystkich kibiców – zapewnił prezydent Materek.

IMG 1554

Piłkarze i działacze „zielono-czarnych” zapewniają, że po zakończeniu modernizacji stadionu drużyna tworzyć będzie na nowym obiekcie niezwykłe widowiska sportowe.

- Budowa nowego stadionu to naprawdę doskonała wiadomość dla kibiców i całego środowiska sportowego w mieście. Starachowice zasługują na nowy stadion. Sport w mieście będzie mógł się dalej rozwijać, a to najważniejsze – zapewnia Marcin Kaczmarek, piłkarz Staru, były reprezentant Polski.

- Kibice będą mieli doskonałe warunki do oglądania sportowych widowisk, które my ze swojej strony obiecujemy zapewnić. A każde widowisko to szansa na zapełnienie trybun tego stadionu. Stworzymy tu atmosferę godną tego miejsca – dodaje Mirosław Świrta, prezes Staru Starachowice.

IMG 1564

Lekkoatleci obiecują medale i rekordy

Na dalszy rozwój lekkoatletyki liczą również działacze KLKS Juventa-Cerrad Starachowice.

- Dzisiejsze wydarzenie to niewątpliwie symboliczny kamień milowy dla naszego miasta i starachowickiego sportu. Nareszcie doczekaliśmy się modernizacji Stadionu Miejskiego. Projekt jest idealnie dostosowany do środowiska piłkarskiego i lekkoatletycznego. Myślę, że będzie służył przez dekady wszystkim sportowcom, a my doczekamy się kolejnych medalistów i rekordzistów w naszej dyscyplinie sportu – zapewnia Dawid Kubiec, prezes i trener KLKS Juventa Cerrad.

IMG 1578

- Doczekałem się niezwykłej chwili i dalszej modernizacji tego stadionu. Jestem szczęśliwy z tego, że powstanie tu obiekt, który zapewni szkolenie lekkoatletów oraz piłkarzy. Szczególnie cieszy mnie planowana budowa nowej bieżni. Wszak lekkoatletyka to królowa sportu, która jest podstawą wszystkich dyscyplin – dodał Włodzimierz Orkisz, były piłkarz Staru, który obecnie pełni funkcję radnego Rady Miejskiej.

 

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.