- W taki właśnie sposób powstają Starachowice naszych marzeń. Dobrze skomunikowane miasto z pięknymi miejscami do spacerów, którymi możemy pochwalić się w całej Polsce to szansa na realizację naszych wieloletnich planów. Prawie zakończona rewitalizacja zalewu Lubianka i czekający na zagospodarowanie zalew Pasternik zmieniają nasze miasto dla wszystkich mieszkańców – powiedział Prezydent Starachowic Marek Materek podczas konferencji prasowej zapowiadającej podpisanie umowy na kolejną ważną inwestycję w mieście. Blisko 10-milionowa inwestycja będzie polegać na zagospodarowaniu północnej linii brzegowej Pasternika oraz zmiany wizerunkowej wizytówki miasta.

 

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malowniczy Kurort Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach.

IMG 2966

Aktualnie trwa modernizacja grobli na zalewie Pasternik. Ścieżka pieszo-rowerowa, pergole czy ławki w połączeniu z otaczającą zielenią i dźwiękami świata natury już tworzą magię tego miejsca.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Prezydent Miasta Marek Materek zapowiedział kolejne zmiany nad Pasternikiem. Miasto podpisze umowę na zagospodarowanie północnej linii brzegowej zbiornika Pasternik, który w opinii wielu osób jest krajobrazową wizytówką Starachowic.

IMG 2937

Zadanie warte blisko 10 milionów złotych będzie składać się z dwóch etapów prac inwestycyjnych. W terminie do 30 października bieżącego roku potrwają prace związane z zagospodarowaniem północnej linii brzegowej zalewu Pasternik. W ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy dojdzie natomiast do przebudowy ciągu pieszo-rowerowego, łączącego ul. Kielecką z osiedlem Orłowo w Starachowicach wraz z budową oświetlenia i odbudową kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Kamienną.

IMG 2973

To będzie wizytówka miasta

- Jesteśmy gotowi na podpisanie umowy z wykonawcą prac związanych z rewitalizacją tego terenu. To niezwykle ważna inwestycja kończąca prace związane z zagospodarowaniem i oczyszczeniem zalewu Pasternik. Zagospodarowaliśmy już groblę od ulicy Radomskiej aż do ulicy Kieleckiej. Na 500-metrowym odcinku powstało nowe oświetlenie, mała architektura w postaci koszy na śmieci, ławek parkowych. Na nowo zagospodarowany został także skwer przy wejściu na groblę. Postawiliśmy tam pergolę, ale również powstały miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Teraz czekamy na kolejne prace. Północna linia brzegowa zostanie zagospodarowana na nowo. Powstanie tam skatepark, plac zabaw, ścieżka rowerowa. Pojawi się zieleń i to miejsce zyska nowe oblicze. Przestrzeń nazywana przez lata „łąką” stanie się znów wizytówką Starachowic, która z pewnością będzie odwiedzana przez mieszkańców podczas rodzinnych spacerów – zapewnia Prezydent Materek.

IMG E2841

Wykonawcą prac inwestycyjnych przy Pasterniku będzie Zakład Remontowo-Budowlany Wojtczak. Ten sam, który już odmienił oblicze starachowickiej Lubianki. O efekty tych prac mieszkańcy oraz goście odwiedzający Starachowice mogą być więc spokojni. Powstanie strefa wypoczynku, która będzie cieszyć się powodzeniem podczas wspólnych spacerów.

IMG E2842

- Dołożymy wszelkich starań, aby realizację tej inwestycji wykonać jak najlepiej. Kluczowym zadaniem przy tej inwestycji na pewno będzie budowa kładki przez rzekę Kamienną, która umożliwi wszystkim mieszkańcom jeszcze lepsze skomunikowanie tego miejsca i aktywne spacery wokół zalewu – zapewnia Bartosz Wojtczak, przedstawiciel wykonawcy.

IMG E2931

Prezydent dotrzymał słowa

Wizytówka miasta z każdym dniem odzyskuje swoje walory naturalne i zachęca do wspólnych spacerów. Wyniki badania wody są powodem do dumy. Po raz pierwszy od wielu lat wędkarze oraz spacerowicze mogą zobaczyć w czystej wodzie piaszczyste dno zbiornika. Wcześniej dostrzec tu można było tylko zalegającą warstwę osadu, która momentami sięgała nawet 100 centymetrów. To, co widoczne, potwierdzają badania i analizy próbek wody oraz osadów dennych. Wysoka skuteczność zastosowanej metody oczyszczania sprawiła, że warstwa zalegających w zbiorniku osadów zmniejszyła się aż o 80%.

IMG E2936

- Osiem lat temu gdy mówiłem Państwu o tym, że musimy zająć się rewitalizacją otoczenia zbiornika Pasternik, a także oczyszczeniem samego zbiornika wielu ludzi w Starachowicach „pukało się” w głowę. Przez lata niewykonalne bowiem było chociażby załatanie dziury w grobli, która powstała po powodzi. W poprzedniej kadencji grobla została jednak naprawiona i mieszkańcy mogli spacerować w tym miejscu. To co wydawało się niemożliwe w kwestii samego zbiornika, stało się możliwe dzięki pracy, którą wykonaliśmy wspólnie z zespołem pracowników Urzędu Miejskiego. Uregulowaliśmy kwestie własnościowe zbiornika Pasternika i rozpoczęliśmy prace rewitalizacyjne zbiornika, który nie tylko w mojej opinii zawsze powinien być wizytówką miasta Starachowice – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

IMG 2939

Prace inwestycyjne przy zalewie Pasternik to kolejny krok w stronę zwiększania atrakcyjności Starachowic.

- Kompleksowość tego miejsca zwiększymy poprzez budowę parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. A przecież jeszcze za chwilę rozpoczynają się prace związane z budową wiaduktu, który usprawni komunikację w mieście. Za bezpieczne i szybkie dotarcie do domu odpowiadają już inne inwestycje w tej części Starachowic. Nowa ulica Moniuszki czy rondo u zbiegu ulic Nowowiejskiej i 6-go Września to inwestycje drogowe, które są ważne dla wszystkich mieszkańców – podkreśla prezydent.

IMG 2943

Zmieniamy oblicze Pasternika

Projektowane przedsięwzięcie przy Pasterniku polega na wykonaniu ciągu pieszo-rowerowego w miejscu istniejącej grobli ziemnej od ul. Kieleckiej w Starachowicach, a także odbudowie kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Kamienną oraz połączeniu ciągu pieszo – rowerowego z projektowaną budową terenów rekreacyjnych wokół zalewu Pasternik.

IMG 2945

W ramach projektu powstanie oświetlenie drogowe, monitoring oraz obiekty małej architektury. Tworzyć ją będą ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, altany, plac zabaw, oświetlenie, a także nasadzona zieleń. Powstanie ścieżka rowerowa, ciąg pieszo-rowerowy, promenada reprezentacyjna, pomosty, podesty, skatespot.

IMG 2947

Wizytówka miasta z każdym dniem odzyskuje swoje walory naturalne i zachęca do wspólnych spacerów. Wyniki badania wody są powodem do dumy. Po raz pierwszy od wielu lat wędkarze oraz spacerowicze mogą zobaczyć w czystej wodzie piaszczyste dno zbiornika. Wcześniej dostrzec tu można było tylko zalegającą warstwę osadu, która momentami sięgała nawet 100 centymetrów. To, co widoczne, potwierdzają badania i analizy próbek wody oraz osadów dennych. Wysoka skuteczność zastosowanej metody oczyszczania sprawiła, że warstwa zalegających w zbiorniku osadów zmniejszyła się aż o 80%.

IMG 2972

Zagospodarowanie północnej linii brzegowej zalewu Pasternik realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie”, a jego finansowanie przewidziane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (Działanie 6.5 „Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich” Oś 6 „Rozwój miast”).

IMG E2934

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.