UM Starachowice: Neon już mamy, teraz na mural czekamy

2 min czytania

Przestrzeń miejska Starachowic wzbogaci się o nowy mural. Grafika będzie upamiętniać obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika oraz niezwykłej historii Wierzbnika i Starachowic. Mural powstanie na elewacji budynku sklepu Biedronka” przy ulicy Kolejowej.

Mieszkańcy Starachowic oraz goście odwiedzający nasze miasto zauważyli w ostatnim czasie spore zmiany w okolicach dworca Starachowice Wschodnie.

Gołym okiem widać efekty rewitalizacji tej części miasta. Powstały zatoki autobusowe i miejsca postojowe dla taksówek i busów. Postawione zostały również efektowne wiaty przystankowe, a latem przestrzeń wokół dworca zyskała nowe nasadzenia.

Ostatnio Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek poinformował również o zmianach dotyczących planów wobec zabytkowej kamienicy Giepardów.

- Kamienica Giepardów odzyska dawny blask zapowiadał Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek informując o przyjęciu uchwały intencyjnej dotyczącej zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Gmina podejmuje w ten sposób starania o pozyskanie dofinansowania na przebudowę budynku na rzecz zlokalizowania tam mieszkań komunalnych.

Powstał już napis

Blask będzie na pewno bił od elewacji i budynku sklepu Biedronka”, który znajduje się w miejscu dawnego Kina Robotnik. Właściciel sklepu zakończył remont sklepu, ale to nie koniec zmian.

Na budynku już stanął napis świetlny Witamy w Starachowicach”. Znajduje się on od strony zrewitalizowanego placu dworcowego i stacji kolejowej. Teraz zmian doczeka się południowa elewacja sklepu.

Przy budynku ustawiane jest już rusztowanie, które umożliwi wykonanie na ścianie sklepu niezwykłego muralu. Grafika będzie upamiętniać obchody 400-lecia Wierzbnika.

- Na Państwa oczach w tym miejscu będzie powstawać niezwykły mural. Będzie on nawiązywał do pięknej historii Wierzbnika i jego powstanie na elewacji sklepowej doskonale wpisuje się w nasze jubileuszowe obchody zapewnia Prezydent Miasta Marek Materek.

Mural wykona starachowiczanka

Za wykonanie muralu odpowiedzialna jest starachowiczanka Natalia Pawłowska. Pani Natalia to dyplomowany konserwator zabytków o specjalizacji malarstwo i rzeźba polichromowana. Jest Absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, specjalistą w zakresie technologii elewacji obiektów historycznych.

Powstanie muralu w tym miejscu to wspólna inicjatywa kilku partnerów.

- Serdeczne podziękowania dla firmy Jeronimo Martins oraz właściciela budynku za udostępnienie elewacji i udział w tym ważnym projekcie. Dziękuję również Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego i ZEC Starachowice, którzy wspólnie przygotowują to przedsięwzięcie. Neon już mamy. Teraz na mural czekamy podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Autor: Leszek Kowalski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Miejski w Starachowicach, starachowice.eu/aktualnosci/9750-neon-juz-mamy-teraz-na-mural-czekamy

Autor: krystian