Historia Powstania Styczniowego oczami mieszkańców nad Kamienną – spotkanie w Bibliotece Starachowice
Historia, która nadal żyje wśród nas – niezwykłe opowieści o Powstaniu Styczniowym w naszym regionie. W najbliższy czwartek, o godzinie 17:00, Czytelnia MBP stanie się miejscem nie tylko edukacji, ale i niezwykłej podróży w czasie. Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii.
  1. Wykład „Powstanie styczniowe nad Kamienną” odbędzie się w Czytelni MBP.
  2. Grzegorz Bernaciak opowie o bitwach i potyczkach, m.in. pod Lubienią i Jeziorkiem.
  3. Przedstawi nieznane dotąd historie i zaprezentuje listę powstańców z powiatu starachowickiego.
  4. Obejrzymy unikatowe zbiory, w tym replikę drewnianej armaty z Wąchocka i Świętego Krzyża.

Zaproszenie na wykład to okazja, by przypomnieć sobie wydarzenia, które kształtowały naszą lokalną historię. Grzegorz Bernaciak, ekspert i pasjonat epoki, przeniesie nas w sam środek bitew i potyczek, które miały miejsce w naszej okolicy. Mowa będzie o odważnych sercach walczących pod Lubienią, o zaciętym oporze w Brodach czy heroicznej postawie pod Jeziorkiem i Kuterami.

Wykład to nie tylko wyjątkowa lekcja historii, ale również okazja do zobaczenia niecodziennych eksponatów. Wśród nich znajdzie się replika drewnianej armaty, która była świadkiem tych wydarzeń. Przez moment, dzięki tym unikatowym zbiorom, będziemy mogli poczuć atmosferę tamtych dni, zrozumieć determinację i poświęcenie powstańców.

Wydarzenie to doskonała okazja, by pogłębić swoją wiedzę o Powstaniu Styczniowym i zrozumieć jego wpływ na historię naszego regionu. Spotkanie będzie nie tylko przypomnieniem o bohaterstwie, ale i refleksją nad wartościami, które kształtują naszą tożsamość do dziś. Niech będzie to godzina, w której historia stanie się bliska jak nigdy dotąd.


Źródło: Biblioteka w Starachowicach