W Krynkach znów staną wielkie palmy i pachnące wielkanocne stoiska

FOT. Urząd Gminy Brody
W Niedzielę Palmową w Krynkach świąteczny rytm wyznaczą palmy, stroiki i domowe wypieki. Na parkingu przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny spotkają się twórcy, koła gospodyń i mieszkańcy, dla których ten kiermasz od dawna jest czymś więcej niż zwykłą sprzedażą. To jeden z tych dni, kiedy tradycja naprawdę wychodzi z domów i staje się widoczna na ulicy.
- Kiermasz, który wyrasta z wielkanocnej tradycji
- Palmy, które od ponad 20 lat przyciągają uwagę całego powiatu
- Święto, które łączy parafię, sołectwa i domowe smaki
Kiermasz, który wyrasta z wielkanocnej tradycji
Na parkingu przed świątynią w Krynkach pojawią się stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych twórców z terenu Gminy Brody. Organizatorzy zapowiadają nie tylko świąteczny handel, ale przede wszystkim spotkanie wokół zwyczaju, który od lat ma w tej części regionu szczególne znaczenie.
Kiermasz Wielkanocny odbędzie się 29 marca i ma przypomnieć o tym, co w Krynkach najbardziej charakterystyczne – o ręcznie wykonywanych palmach wielkanocnych, przygotowywanych wspólnym wysiłkiem wielu osób. To właśnie one od lat budują wyjątkowy obraz Niedzieli Palmowej w tej parafii, a dla odwiedzających są sygnałem, że święta zaczynają się tu dużo wcześniej niż przy wielkanocnym stole.
Na stoiskach mają się pojawić między innymi:
- ręcznie wykonane ozdoby świąteczne,
- palmy wielkanocne,
- naturalne miody,
- domowe wypieki,
- ciasta i ciasteczka,
- regionalne produkty i drobne upominki na świąteczny stół.
Dla wielu osób to także wygodna okazja, by za jednym razem znaleźć rzeczy przygotowane lokalnie, z myślą o świętach, a przy okazji wesprzeć twórców i gospodynie, które co roku budują ten wielkanocny klimat od podstaw.
Palmy, które od ponad 20 lat przyciągają uwagę całego powiatu
Wójt Gminy Brody Ernest Kumek podkreśla, że w Krynkach ta tradycja ma wyjątkową wagę i trwa nieprzerwanie od ponad dwóch dekad.
„Od ponad 20 lat w parafialnym kościele w Krynkach można podziwiać jedne z największych palm w powiecie starachowickim”.
Te słowa dobrze oddają skalę zjawiska, bo nie chodzi tu o pojedynczy dekoracyjny akcent, ale o wspólne dzieło całych sołectw i kół gospodyń. W tygodniu poprzedzającym święto mieszkańcy pracują razem nad dużymi, kolorowymi konstrukcjami, które później trafiają do kościoła i zostają tam przez cały okres wielkanocny.
W ubiegłym roku świątynię ozdobiło 14 wysokich palm przygotowanych przez sołectwa Adamów, Brody, Budy Brodzkie, Dziurów, Jabłonna, Krynki, Kuczów, Styków, Lubienia, Młynek i Ruda oraz przez Koła Gospodyń Wiejskich „Lipianki”, „Przymiareczki”, „Biesiada” z Rudnika i „Stawianki”, które wykonały palmę wspólnie ze szkołą w Stawie Kunowskim. Najwyższa z nich mierzyła około 4,5 metra.
To właśnie ta skala robi największe wrażenie – palmy nie są tu dodatkiem do nabożeństwa, lecz jego wyraźnym znakiem i jednocześnie pamiątką po wspólnej pracy. Po uroczystości pozostają w kościele jako świąteczna dekoracja, dzięki czemu przez kolejne dni przypominają o zaangażowaniu mieszkańców całej gminy.
Święto, które łączy parafię, sołectwa i domowe smaki
Kiermasz w Krynkach ma więc dwa oblicza. Z jednej strony jest miejscem, gdzie można kupić wielkanocne drobiazgi i regionalne produkty. Z drugiej – naturalnym przedłużeniem tradycji, która w Gminie Brody nie kończy się na samym niedzielnym nabożeństwie, ale obejmuje też przygotowania, wspólną pracę i późniejszy widok palm ustawionych w kościele.
Ernest Kumek zachęca, by tego dnia pojawili się tam zarówno mieszkańcy gminy, jak i goście. W takim układzie świąteczny kiermasz staje się nie tylko wydarzeniem handlowym, ale też miejscem spotkania ludzi, którzy chcą zobaczyć, jak lokalny zwyczaj nadal żyje i wciąż potrafi zebrać wokół siebie wiele osób.
na podstawie: Urząd Gminy Brody.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Gminy Brody). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Policjanci świętują w Busku-Zdroju. Gmina Brody dołącza do rodzinnego festynu

Praca doktorska może przynieść 15 tysięcy złotych. Ruszył konkurs KNF

Wsparcie i wyjazdy z Brodów. Stowarzyszenie szuka partnerów

Wiklina, kosze i wianki. W Brodach uczestnicy poznają sztukę plecionkarstwa

Karma dla schroniska w Rudniku pilnie potrzebna. Zbiórka także w Starachowicach

LKB Rudnik z kolejnymi sukcesami. Debiut na ponad 21 kilometrach

Zbiórka książek z Rudy wysoko w Polsce. Jest też nagroda za pomysł

Kacper już zbiera naklejki - tak zaczyna się czytelnicza przygoda

Pacjenci poznają centralną e-rejestrację podczas otwartego webinaru

Jedna pieczątka, wiele historii. Turystyczny trop prowadzi do gminy Brody

Sto lat Anny Soboń. Jej życie to wojna, praca i rodzina

Wiklina wraca do rąk mieszkańców. Po wyjeździe czas na warsztaty

Awanse i wyróżnienia za codzienną służbę. Uroczystość przed Parkiem Kultury

Policjanci odebrali podziękowania. W Starachowicach uczczono ich służbę
Przydatne dane teleadresowe
- Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach - zajęcia, zapisy, godziny
- Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego w Starachowicach - kontakt, filie, katalog online
- Starostwo Powiatowe w Starachowicach - kontakt, wydziały, rejestracja pojazdów
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Lipowym Polu - kontakt, historia, terytorium
- Wykus serce Puszczy Świętokrzyskiej. Historia, przyroda i szlaki turystyczne blisko Starachowic
- Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach - kontakt, awarie, przyłączenia, komunikacja miejska
