Bitcoin jako kryptowaluta

Odpowiedź na pytanie czym jest Bitcoin jest w zasadzie prosta – to kryptowaluta. Ciekawe jest jednak połączenie tych dwóch słów „krypto” i „waluta”, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu co tak naprawdę powoduje, że Bitcoin jest nazywany kryptowalutą.

Bitcoin jako waluta

Dochodząc do sedna rozważań widać wyraźnie, że Bitcoin może być uznany za walutę, ponieważ spełnia funkcję płatniczą. Można za niego kupić produkty lub usługi, można również wymienić go na inne waluty oraz pozostałe kryptowaluty. Można też z powodzeniem sprawdzić kurs Bitcoin, aby oszacować jak zmieniała się jego wartość w porównaniu do innych walut. Mimo wszystko wciąż nie jest tak popularny jak inne waluty. Wynika to z prostego faktu – niewiele firm akceptuje płatność za pomocą bitcoinów. Czytając jednak wiadomości Bitcoin można odnieść jak najbardziej poprawne wrażenie, że tych firm przybywa. Dużą firmą, która akceptuje płatności za pomocą Bitcoin jest Amazon. Nie ma problemu, aby zakupić realne przedmioty używając tylko i wyłącznie bitcoinów.

Bitcoin w kryptografii

Pierwszy człon, czyli „krypto” ma oczywiście znaczenie związane z kryptografią. Jest to dziedzina nauki i można śmiało powiedzieć, że mamy z nią do czynienia na co dzień. Wystarczy pomyśleć o tym, że kryptografia używana jest na szeroką skalę w bankowości, w transakcjach z użyciem walut, nawet w trakcie korzystania z karty kredytowej do płacenia. Kryptologia to dziedzina wiedzy, która łączy kryptografię i kryptoanalizę. Jest to gałąź matematyki i informatyki. Jak to ma się do Bitcoin? Wystarczy pomyśleć o kryptowalucie w kontekście zaawansowanych algorytmów szyfrowania, które pozwalają przechowywać informacje o transakcjach, o portfelach użytkowników na komputerach należących do globalnej bazy danych zwanej Blockchain. Komputery te połączone są ze sobą za pomocą internetu. Aby nikt niepowołany nie miał dostępu do tych danych potrzebne jest szyfrowanie oraz decentralizacja danych. Pozwala to działać sieci samej z siebie, bez udziału i kontroli przez jakąkolwiek instytucję lub osoby prywatne. Nikt nie może wpłynąć na to co dzieje się w takiej bazie danych, a informacje są tworzone na bieżąco w zależności od tego jak przebiegają transakcje. Można pomyśleć jak kryptografia jest ważna w perspektywie tego, że już od dawna znajduje zastosowanie w bezpiecznym przechowywaniu haseł, pomaga utajniać informacje w wojskowości i dyplomacji. Jest więc to nieodzowna dziedzina nauki, która pozwala działać bezpiecznie sieci związanej z Bitcoin.