Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (20-26 stycznia) Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaprasza panie na bezpłatne badania cytologiczne. W ramach jednej wizyty będą wykonane bezpłatnie dwa badania: cytologia klasyczna i cytologia na podłożu płynnym. Informacje i rejestracja pod nr telefonu: 609 99 00 33.


Badania są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, będących w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W ramach jednej wizyty w gabinecie położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii panie będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia dokładniejszą diagnostykę. Cytologia na podłożu płynnym (LBC), nazywana również jednowarstwową, pobierana jest w taki sam sposób jak cytologia klasyczna, różni się natomiast sposobem utrwalania pobranego materiału. Pozwala wykryć niemal dwukrotnie więcej nieprawidłowych komórek niż cytologia klasyczna.

 

DSC 0590

 


W czasie Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy kobiety malują usta różową szminką i przypominają sobie nawzajem o badaniu cytologicznym, wysyłając znajomym w mediach społecznościowych zaproszenia na badania. Zespół Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO również wysyła paniom takie zaproszenie i apeluje: daj się przeciągnąć na jasną stronę mocy – zrób cytologię! 

Gabinet położnej ŚCO jest czynny od poniedziałku środy w godzinach 7.30 – 14.30, w czwartek: 7.30 – 17.30, w piątek: 7.30 – 12.30. Rejestracja na badania i zamawianie bezpłatnego transportu na badania dla kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Każda pani otrzymuje po badaniu kobiece upominki przypominające o profilaktyce.


W województwie świętokrzyskim na raka szyjki macicy zachorowało w 2017 roku 117 kobiet (71 zaawansowane stadium RSM i 46 – niezaawansowane) . Z powodu tego nowotworu zmarły 34 kobiety. – Wykonywana profilaktycznie cytologia może uratować kobiecie życie, ponieważ wykrywa stan przednowotworowy, w którym możliwe jest wyleczenie i pełny powrót do zdrowia – mówi dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Dzięki temu, że przez dwa ostatnie lata realizowaliśmy projekty podnoszące świadomość kobiet i zachęcające je do wykonywania profilaktycznej cytologii, udało się nam w województwie świętokrzyskim zwiększyć odsetek wykrywanych wczesnych stadiów raka szyjki macicy i nieco zmniejszyć umieralność z powodu tego nowotworu. To dowód, że korzystanie z badań profilaktycznych ma sens – dodaje dr Leszek Smorąg.

 

Izabela Opalińska
Specjalista ds. Komunikacji Społecznej, Informacji i Edukacji
Zakład Profilaktyki Onkologicznej
SPZOZ Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.