Biblioteka Starachowice: Wybrane nowości Biblioteki Nad Skałą
Wybrane nowości Biblioteki Nad Skałą” ????????????
???? Izolda Kiec Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt”
Obszerna biograficzna opowieść o życiu wybitnej poetki, legendy drugiej połowy lat trzydziestych XX wieku, potem zapomnianej, której barwne i bardzo krótkie życie przerwała wojna i śmierć przez rozstrzelanie. To także niezwykle interesujący obraz lat międzywojennych z plejadą literatów tworzących warszawską cyganerię. Autorka biografii sięgnęła także do poezji swej bohaterki, tam właśnie między wierszami szukając śladów jej decyzji, postępowania, myślenia. Tam właśnie doszukała się, że ze zdradą jej doświadczaniem, zmagała się młoda poetka przez całe swe życie: zdradą ze strony rodziców, mężczyzn, pospolitych chciwców oraz własnej urody, której piętno nie pozwoliło się uchronić przed śmiercią.
???? Mikołaj Łoziński Stramer”
Historia biednej żydowskiej rodziny mieszkającej w latach międzywojennych w Tarnowie. Opowieść o ludzkich dramatach, miłościach, rozstaniach, pustych kieszeniach i marzeniach o fortunie, o powrocie do Nowego Jorku i o wyjeździe nad morze. Choć przeczucie nadchodzącego losu jest w bohaterach, a czytelnik ma nawet pewność co do tego, brak w lekturze smutku, za to dużo szczęścia humoru i sprytu. Książka nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus 2020 r. oraz Nagrody Literackiej Nike 2020 r.
???? Paulina Jóźwik Strupki”
Wzruszająca, refleksyjna, realistyczna i magiczna zarazem debiutancka powieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. Bohaterkami są siostry Pola i Irena, opuszczone przez rodziców, wychowywane przez babcię Hannę na wsi. Pierwsza z nich opuszcza swój dom nie mogąc pogodzić się z chorobą jedynej opiekunki, próbując ułożyć sobie życie w mieście, druga pozostaje przy tracącej pamięć babci, godząc się z własną samotnością. Pogrzeb seniorki rodziny to okazja do powrotów, wspomnień i zdzieraniu…strupków, aby odkryć niewygodną prawdę.
???? Nina Olszewska Pudło: opowieści z polskich więzień”
Doskonały reportaż dotyczący współczesnego polskiego więziennictwa. Autorka na podstawie rozmów z byłymi i obecnymi więźniami oraz pracownikami placówek penitencjarnych przedstawia system działania więzienia od kuchni”. Kreśli historie osadzonych, zwracając uwagę na emocje, których doświadczają, bo…”więzienie to wyrok nie tylko dla oskarżonego ale i jego rodziny”. To miejsce ogromnej samotności, przerażenia i rozpaczy.
Aldona Bałtowska-Jagieła
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach, e-mbp.pl/wybrane-nowosci-biblioteki-nad-skala-2/
Autor: krystian