Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

Poświęć czas na kalibrację alkomatu

W dzisiejszych czasach mamy wiele udogodnień które nie wymagają od nas zbyt wiele. Tak jest również w przypadku alkomatu. Mamy tendencję do zapobiegania się przed ewentualnymi konsekwencjami takimi jak jazda po alkoholu. Dlatego kupujemy alkomaty, niestety nie każdy z nas pamięta, że wymagają one kalibracji raz na kilka miesięcy. Używamy ich w celu świadomości jak bardzo jesteśmy pod wpływem alkoholu, dokładny pomiar jest bardzo ważny ponieważ może nas uchronić przed utratą prawa jazdy a w najgorszym przypadku utratą życia nie tylko własnego, ale również innych użytkowników ruchu drogowego.

Dlaczego ważna jest kalibracja?

Alkomaty jak wszystkie inne urządzenia wraz z ich użytkowaniem i biegiem czasu mogą się zużywać bądź jak w tym przypadku może nastąpić rozregulowanie czujników. Kalibracja alkomatu ma na celu przywrócenie początkowych wartości oprogramowania czujników, aby te mogły dokładnie odmierzać stężenie alkoholu w naszej krwi. Takiej kalibracji możemy dokonać w wielu serwisach, które nie tylko przeprowadzają kalibrację ale również poddają urządzenie weryfikacji wyniku. Głównym elementem odpowiedzialnym za odczytywanie oraz podawanie wartości jest czujnik.

Dlaczego regularna kalibracja jest ważna?

Po pierwsze brak wykonywania poprawnej kalibracji urządzenia może spowodować nieodwracalne uszkodzenie sensora, w takim wypadku będzie czekał nas nie mały wydatek mimo iż możemy posiadać gwarancję. Po drugie brak systematycznej kalibracji alkomatu będzie się wiązać z tym, iż urządzenie to nie będzie pokazywać poprawnych wartości po zmierzeniu, a więc bardzo łatwo możemy zostać wprowadzeni w błąd na własne życzenie. W jaki sposób alkomat ulega rozkalibrowaniu? Często wiąże się to z błędem użytkowników, ponieważ zamiast odczekać kilkadziesiąt minut po spożyciu alkoholu wręcz natychmiast przechodzimy do pomiaru alkomatem. Nie każdy może wiedzieć, lecz zraz po spożyciu alkoholu w naszym wydychanym powietrzu będzie znacznie wyższy jego poziom niżeli w naszym organizmie. Takie działanie prowadzi to szybkiego rozkalibrowania alkomatu a w skrajnych przypadkach nawet do jego uszkodzenia. Warto więc pamiętać o systematycznej kalibracji alkomatu co minimalizuje powstanie poważniejszych uszkodzeń czujnika, a ponad to może ochronić nas przed niebezpieczną jazdą jaką jest jazda po kieliszku.