Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

Praca w Starachowicach – jak wygląda rynek pracy?

Starachowice to jedno z największych miast położonych w województwie świętokrzyskim i jednocześnie siedziba powiatu starachowickiego. Jak prezentuje się starachowicki rynek pracy i jakie zawody pracodawcy zgłaszają jako deficytowe? Podpowiadamy też, gdzie szukać pracy w Starachowicach.

Praca Starachowice – aktualna sytuacja na rynku pracy

Na koniec września w województwie świętokrzyskim stopa bezrobocia wynosiła 7,5 proc., podczas gdy bezrobocie w kraju było niższe i kształtowało się na poziomie 5,6 proc. Jeżeli spojrzeć na poziom bezrobocia w poszczególnych powiatach w tym regionie, to jest on mocno zróżnicowany. Stopę bezrobocia wyższą od wartości wyliczonej dla województwa odnotowano m.in. w powiecie starachowickim, gdzie wynosiła ona 8,5 proc. Łącznie we wrześniu 2021 r. 3322 osoby były tu zarejestrowane jako bezrobotne – to mniej niż rok wcześniej.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, powiat starachowicki należy do grona powiatów z:

  • Największym odsetkiem osób bezrobotnych pozostających bez pracy ponad rok – 52,5 proc.
  • Największym udziałem bezrobotnych powracających po raz kolejny do rejestru osób bezrobotnych – 82,6 proc.
  • Najwyższym udziałem bezrobotnych zamieszkałych na wsi – 44,3 proc.

Jest też dobra wiadomość – powiat starachowicki znalazł się wśród tych, w których pracodawcy zgłosili największą liczbę wolnych etatów. W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2021 r. do urzędów wpłynęły 1782 oferty pracy. Starachowice w ten sposób znalazły się w gronie miast, w których pracę można znaleźć w krótkim czasie.

Ogłoszenia pracy Starachowice – lista miejsc, gdzie warto ich szukać

Jeżeli spojrzeć na historię Starachowic, to mają one silne tradycje przemysłowe – był to jeden z ważniejszych ośrodków hutnictwa żelaza i przemysłu maszynowego. Aktualnie na terenie miasta działa Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, która przyciąga inwestorów. W rezultacie na mieszkańców czeka praca. Starachowice to jednak zróżnicowany rynek pracy, a to pociąga za sobą pytanie, jak szybko znaleźć zatrudnienie.

Praca w Starachowicach – dwa sprawdzone sposoby poszukiwania pracy to:

  • Portale ogłoszeniowe. To aktualnie najpopularniejsza metoda na znalezienie zatrudnienia, co ma związek z łatwością, z jaką można dotrzeć do aktualnych ofert pracy. Na ogólnopolskich i lokalnych portalach ogłoszeniowych codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia pracy. Starachowice należą do miast, w których świeżych ogłoszeń o pracę nie brakuje.
  • Urząd pracy. Wielu pracodawców – a zwłaszcza duże firmy – wciąż przekazuje informacje o wolnych etatach do urzędów pracy. Z tego względu również za ich pośrednictwem warto poszukiwać zatrudnienia.

O pracę można popytać także znajomych. Wiele firm przed dodaniem oferty na portal ogłoszeniowy szuka sprawdzonych pracowników z polecenia.

Oferty pracy Starachowice – zawody deficytowe w powiecie starachowickim

Wskaźniki dla województwa świętokrzyskiego (a zwłaszcza stopa bezrobocia) nie są najlepsze. Jednak nie każdy pracownik będzie miał problem ze znalezieniem zatrudnienia w tym regionie, a to z uwagi na długą listę zawodów deficytowych. Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pracy w powiecie starachowickim? Oto, gdzie szukać pracy w Starachowicach:

  • Branża budowlana. Od kilku lat firmy budowlane nie narzekają na liczbę zleceń. W powiecie starachowickim poszukiwani są: dekarze, blacharze budowlani, elektrycy, stolarze budowlani, monterzy instalacji budowlanych i pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie.
  • Branża medyczna i opiekuńcza. Prywatne domy opieki poszukują opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Ze znalezieniem pracy nie powinni mieć kłopotu również lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci i masażyści.

Praca czeka także na sprzedawców i kasjerów. Na terenie powiatu starachowickiego nie brakuje punktów handlowo-usługowych, które rozwijając się, zwiększają zatrudnienie.