Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.

- W tym roku będziemy decydować o tym, które projekty będą realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w 2024 r. Do rozdysponowania mamy środki w wysokości 600.000 zł. W tej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasto będzie traktowane jako jeden okręg wyborczy. Wystarczy zaprojektować przedsięwzięcia, na które warto wydać pieniądze, opisać swoje pomysły, a przede wszystkim zacząć działać. Naprawdę opłaca się decydować – podkreślają pracownicy Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

Budżet Obywatelski to wspólne planowanie i rozdysponowanie środków na realizację przedsięwzięć wpływających na rozwój miasta lub zmieniających jego oblicze. Pierwszym impulsem do zmian jest zawsze pomysł.

>>> PORTAL PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ <<<

budzet5

- Wspólnie mamy realny wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście. Możemy wytyczyć tor jego rozwoju na następne lata, pomóc wprowadzić zmiany, o których rozmawiamy ze swoimi znajomymi, sąsiadami czy przyjaciółmi, a których nikt poza nami nie zauważał. Rozejrzyjmy się wokół i sami zdecydujmy, czego potrzebuje nasze osiedle, ulica, okręg – podkreślają ideę budżetu obywatelskiego samorządowcy.

Zadanie jest niezwykłe proste. Wystarczy opisać swój pomysł. Zebrać 10 podpisów osób, które go popierają i złożyć projekt. Podczas głosowania to Ty i Twoi znajomi oraz pozostali mieszkańcy miasta zdecydują, na co wydać gminne pieniądze w 2024 r.

Kto może zgłosić projekt?

Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który ukończył 16. rok życia i jest zameldowany na terenie miasta.

 

Jak przygotować formularz wniosku?

Gotowe formularze w formacie PDF lub DOC można pobrać ze strony internetowej //konsultacje.starachowice.eu lub w wersji papierowej w Biurze Obsługi Mieszkańca
w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.

Na stronie znajdziesz też informacje, jak krok po kroku wypełniać formularz. Nowością jest fakt, iż wniosek można złożyć poprzez kreator na nowej stronie Budżetu Obywatelskiego.

KOSZT PROPONOWANEGO PRZEZ CIEBIE ZADANIA

NIE MOŻE BYĆ WIĘKSZY NIŻ 600.000 zł

 

budzet3

Gdzie złożyć wypełniony formularz/wniosek?

Wypełniony formularz wraz z listą poparcia można złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Starachowicach, ul. Radomska 45, przesłać pocztą lub drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wniosek złożony, co dalej?

Twój wniosek podlega weryfikacji pod względem poprawności i kompletności wypełnienia. Jeżeli czegoś w nim brakuje, bądź pojawił się błąd, zajmująca się Twoją sprawą komórka merytoryczna może zgłosić się do Ciebie o jego uzupełnienie lub poprawienie.

Wyniki weryfikacji merytorycznej przedstawione będą Radzie Miejskiej w Starachowicach i podane do publicznej wiadomości.

budzet4

Promocja

Tylko od Państwa zależy, ile osób dowie się o Waszym projekcie. Możecie opowiedzieć o nim sąsiadom i znajomym, wykonać ulotki promocyjne, nagrać krótki film dotyczący problemu i udostępnić go w mediach społecznościowych. To Wasze miasto, działając aktywnie pomagacie zmieniać je na lepsze!

Głosowanie - czy to takie trudne?

Wyboru projektów do realizacji dokonują mieszkańcy w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na terenie miasta. Głosować będzie można na platformie internetowej budżetu obywatelskiego, dostępnej w okresie głosowania na stronie budżetu obywatelskiego miasta Starachowice //konsultacje.starachowice.eu/ lub głosując tradycyjnie w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, ul. Radomska 45.

budzet 2

 

Wyniki głosowania

Wybrane w głosowaniu przez mieszkańców projekty z największą liczbą głosów w ramach kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski Prezydent Miasta ujmuje w projekcie uchwały budżetowej lub w projekcie uchwały w sprawie zmian budżetu miasta.

 

budzet6

Harmonogram realizacji działań objętych procedurą Budżetu Obywatelskiego

  1. Zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego – od 29 maja do 30 czerwca 2023 roku

  2. Termin weryfikacji zgłoszonych propozycji zadań - do 7 sierpnia 2023 roku

  1. Termin głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego:

- głosowanie internetowe od 4 do 10 września 2023 roku

- głosowanie tradycyjne od 11 do 15 września 2023 roku

  1. Termin ogłoszenia wyników głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego: do 22 września 2023 roku

     

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.