400 lat Starachowic świętowane albumem pełnym historii
Zapraszamy na podróż sentymentalną po Starachowicach. W sercu Wierzbnika, w księgarni „Graf”, miała miejsce uroczysta premiera albumu fotograficznego „Starachowice – Wierzbnik. Przeszłość wykuta w kadrze”, wydanego na cześć 400-lecia miasta. Prezydent Starachowic, Marek Materek, wraz z zespołem redakcyjnym, odsłonił przed mieszkańcami nie tylko zdjęcia, ale także historie ukryte za każdym kadrem.
  1. W księgarni „Graf” w Starachowicach odbyła się prezentacja albumu „Starachowice – Wierzbnik. Przeszłość wykuta w kadrze” z okazji 400-lecia miasta.
  2. Prezydent Marek Materek oraz zespół redakcyjny przedstawili album, podkreślając jego wartość kulturową i historyczną.
  3. Album zawiera 120 stron z ponad 400 zdjęciami, opisami w języku polskim i angielskim, podzielonymi na 10 rozdziałów tematycznych.
  4. Poświęcenie i zaangażowanie wielu osób przyczyniły się do powstania tej wyjątkowej publikacji.
  5. Skład redakcyjny tworzą m.in. Małgorzata Zatorska, Danuta Zakrzewska, Aneta Marciniak, Adam Brzeziński, Paweł Kołodziejski.
  6. Marcin Bondarowicz jest autorem projektu okładki, a fotografie pochodzą od licznych współpracowników i instytucji.
  7. Album dostępny jest wyłącznie w starachowickiej księgarni „Graf”, za cenę 80 zł.
  8. Publikacja trafi również do placówek oświatowych oraz będzie promowana podczas wydarzeń jubileuszowych.
  9. Album jest ceniony przez posiadaczy jako wyjątkowa pozycja w rodzinnym zbiorze.

Przypominając sentymentalne obrazy Starachowic i Wierzbnika, album „Starachowice – Wierzbnik. Przeszłość wykuta w kadrze” stanowi most łączący przeszłość z teraźniejszością. Prezydent Marek Materek podkreśla, że to dzięki zaangażowaniu mieszkańców, historyków, fotografów i wielu innych osób udało się odtworzyć bogatą tapiserię życia miasta. „Ten album to także wiele godzin spędzonych na wyborze zdjęć, tworzeniu opisów i identyfikacji miejsc oraz osób i wydarzeń. Za tę pracę składam serdeczne podziękowania” – powiedział Prezydent Materek.

Redakcja albumu, w skład której wchodzą eksperci z różnych dziedzin, włożyła niezliczone godziny pracy, aby każde zdjęcie opowiadało własną historię. Wspólnym wysiłkiem udało się stworzyć dzieło, które nie tylko zachwyci mieszkańców Starachowic i Wierzbnika, ale także będzie cennym zapisem dla przyszłych pokoleń.

Album jest dostępny w księgarni „Graf” na starachowickim Rynku. Jego nabywcy z pewnością docenią możliwość zagłębienia się w przeszłość miasta, której ulice i budynki ożywają na stronach publikacji. Dzieło to, jak podkreśla prezydent, ma być przede wszystkim źródłem dumy dla mieszkańców, przypominając o bogatej kulturze i historii, która kształtowała Starachowice i Wierzbnik przez wieki.

Na zakończenie, warto zaznaczyć, że album „Starachowice – Wierzbnik. Przeszłość wykuta w kadrze” jest nie tylko hołdem dla historii miasta, ale także inspiracją do dalszego odkrywania i pielęgnowania lokalnej tożsamości. Jak słusznie zauważa Prezydent Materek, jest to pozycja obowiązkowa w każdej rodzinnej bibliotece, zachęcająca do lektury i wspólnego odkrywania historii miasta. Podróży w czasie, która jeszcze nigdy nie była tak łatwo dostępna.


Źródło: Starachowice