UM Starachowice: Prezydent i uczniowie uczczą Żołnierzy Wyklętych
Zaproszenie na wyjątkowe obchody, które łączą pokolenia i przypominają o ważnych kartach historii naszego kraju. W Starachowicach odbędą się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To okazja, by oddać hołd bohaterom niezłomnym, o których pamięć wciąż tli się w sercach Polaków. Prezydent Miasta Starachowice oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 gorąco zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnego uczczenia tej ważnej rocznicy.
  1. 29 lutego 2024 (czwartek) o godz. 11:00 w Sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach, mieszkańcy mogą uczestniczyć w prelekcji oraz pokazie multimedialnym pt. "Żołnierze Wyklęci Kielecczyzny" prowadzonym przez pracownika Delegatury IPN w Kielcach, Pana Marka Jończyka.
  2. 1 marca 2024 (piątek) - główne uroczystości rozpoczną się o godz. 9:45 zbiórką pocztów sztandarowych na placu przed Kościołem pw. Wszystkich Świętych przy ul. Św. Barbary 1.
  3. Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych zostanie odprawiona o godz. 10:00, w której udział weźmie społeczność Szkoły Podstawowej nr 10.
  4. O godz. 11:00 zaplanowano program artystyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10, a także zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym.

Te dni w Starachowicach będą okazją do wspólnego refleksji nad wartościami, które kształtowały polską niepodległość. Wspominanie o Żołnierzach Wyklętych to nie tylko hołd dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę, ale także przypomnienie o ciągłości pokoleń, które niezłomnie stały na straży najważniejszych wartości. Zaproszenie od Prezydenta Miasta Starachowice, Marka Materka oraz społeczności Szkoły Podstawowej nr 10 podkreśla znaczenie lokalnej wspólnoty w kultywowaniu narodowej pamięci. Niech ten Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanie się okazją do edukacji i refleksji, a także do pokazania, jak ważne jest pamiętanie o tych, którzy poświęcili wszystko za wolność naszej ojczyzny.


Na podst. UM Starachowice