Gmina Brody planuje modernizację oświetlenia – rozmowy w ministerstwie

FOT. Urząd Gminy Brody
Spotkanie w Warszawie przeniosło problematykę starych latarni z urzędniczych biurek na realny plan inwestycyjny. Przedstawiciele Gminy Brody rozmawiali z personelem resortu o tym, jak wymienić iluminację uliczną, zmniejszyć koszty i poprawić bezpieczeństwo. W kuluarach padały konkretne propozycje przygotowania przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno‑prywatnego.
- W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej rozmawiano o partnerstwie publiczno‑prywatnym
- Co dla mieszkańców oznacza modernizacja oświetlenia w Gminie Brody
W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej rozmawiano o partnerstwie publiczno‑prywatnym
W Warszawie odbyło się spotkanie, w którym obok samorządowców z Gminy Brody uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – w tym Robert Dzierzgwa oraz jego zastępca Michał Piwowarczyk. Reprezentacja gminy pojawiła się w składzie: Ernest Kumek oraz Dariusz Świrta z Referatu Inwestycyjnego Urzędu Gminy w Brodach. Tematem rozmów była możliwość przeprowadzenia modernizacji oświetlenia w formule partnerstwa publiczno‑prywatnego, co daje alternatywę finansowania i realizacji poza klasycznym budżetem gminy.
“Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne dla lokalnego samorządu są potrzeby w zakresie modernizacji infrastruktury oświetleniowej oraz możliwe kierunki realizacji inwestycji. Chcemy ją zrealizować jak najszybciej.”
— Ernest Kumek, wójt Gminy Brody
Co dla mieszkańców oznacza modernizacja oświetlenia w Gminie Brody
W wypowiedziach gminnych przedstawicieli przewijały się trzy cele projektu – poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie efektywności energetycznej oraz ograniczenie kosztów utrzymania systemu oświetleniowego. Jak zapowiedziano, inwestycja ma być przygotowana tak, by w przyszłości poprawić jakość życia mieszkańców.
“Planowana modernizacja oświetlenia ulicznego ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, zwiększenie efektywności energetycznej oraz ograniczenie kosztów funkcjonowania systemu oświetleniowego. Zmierzamy w kierunku przygotowania inwestycji, która w przyszłości przyczyni się do podniesienia jakości życia mieszkańców.”
— Ernest Kumek, wójt Gminy Brody
Dla mieszkańców najważniejsze będą konkretne efekty na ulicach i osiedlach – jaśniejsze, bardziej równomierne światło, krótsze przestoje i mniejsze rachunki gminy, co pośrednio może ograniczyć presję na lokalne wydatki. W praktyce modernizacja zwykle wiąże się z wdrożeniem źródeł LED, montażem inteligentnego sterowania i naprawą słupów oraz okablowania; w formule partnerstwa publiczno‑prywatnego prywatny partner często daje też gwarancje serwisowe na lata.
W najbliższych tygodniach gmina i ministerstwo mają dopracować zakres prac i możliwości finansowania – to etap przygotowawczy, w którym zapadną decyzje o skali i harmonogramie. Warto śledzić kolejne komunikaty urzędu, bo to one wskażą, kiedy realnie można spodziewać się wymiany opraw i nowych inwestycji na drogach gminnych.
na podstawie: Urząd Gminy Brody.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Gminy Brody). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Gol Bartosza Kani dał Kamiennej punkt i oddech w walce o utrzymanie

Drucki-Lubecki i elity znad Kamiennej w centrum prelekcji w Brodach

Sto lat szkoły w Lubieni. Jubileusz ma wciągnąć kilka pokoleń

ASF potwierdzony w rezerwacie Zapadnie Doły. Cztery dziki w strefie różowej

Starachowice szukają najaktywniejszych organizacji. Rusza AkTYwator 2026

Urząd w Wąchocku będzie zamknięty. Sprawy trzeba załatwić wcześniej

Dzień Dziecka w Muzeum Przyrody i Techniki. DJ, światła i Wielki Piec rozświetliły starachowicki wieczór

Ogólnopolski konkurs w Starachowicach. Młodzi umysły rywalizują o laury

Dziesięć szlaków, dziesięć powodów, by ruszyć z domu. Gmina Brody zachęca do odkrywania regionu

Trzynasta edycja Festiwalu Nauki rozbrzmiała eksperymentami w starachowickim muzeum

Starachowice znów stolicą polskiego kolarstwa. Setki kolarzy na trasach X edycji wyścigu

XXI Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny. Stowarzyszenie z powiatu starachowickiego pokaże regionalne smaki

Młodzi z Rudy podziękowali wójtowi. Akcja zakończona sukcesem

Młodzi filateliści z powiatu starachowickiego zawojowali Kielce. Trójka z nich jedzie na finał do Podhala
Przydatne dane teleadresowe
- Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego w Starachowicach - kontakt, filie, katalog online
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Starachowicach - kontakt i zapisy
- Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Starachowicach - msze, kancelaria, kontakt
- Rzeka Kamienna i jej bieg przez Starachowice. Gdzie wpada do Wisły?
- Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach - kontakt, zimowe utrzymanie dróg, standardy odśnieżania
- Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Pawłowie - kontakt, rejestracja, poradnie
