W Starachowicach działa cicha tarcza dla dzieci przed HPV

FOT. Szpital Starachowice
Wirus HPV zwykle nie daje od razu żadnych sygnałów, a mimo to potrafi prowadzić do bardzo poważnych chorób. W Starachowicach rodzice mogą jednak sięgnąć po ochronę, która nic nie kosztuje, a daje dziecku realną przewagę na lata. Szpital Starachowice i POZ „Medyk” prowadzą program szczepień dla dziewcząt i chłopców w wieku 9–14 lat. To jedna z tych decyzji, które dziś wyglądają zwyczajnie, a później mogą mieć ogromne znaczenie.
- HPV atakuje po cichu, więc szczepienie zaczyna się zanim pojawi się problem
- Rodzice mogą umówić szczepienie bez skierowania i bez zbędnych formalności
- Coraz więcej dzieci korzysta z programu, także w szkołach
HPV atakuje po cichu, więc szczepienie zaczyna się zanim pojawi się problem
Wirus brodawczaka ludzkiego infekuje skórę i błony śluzowe, a jego obecność przez długi czas może pozostać niezauważona. To właśnie dlatego lekarze tak mocno podkreślają znaczenie profilaktyki w wieku dziecięcym, zanim dojdzie do kontaktu z wirusem.
HPV jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową na świecie. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a jego skutki wykraczają daleko poza pojedyncze zakażenie. Wirus wiąże się z rozwojem wielu nowotworów, w tym raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi. W Polsce każdego roku niemal 3 tysiące kobiet słyszy, że przyczyną choroby był właśnie HPV.
To właśnie dlatego szczepienie tak mocno wpisuje się w profilaktykę zdrowotną dzieci. Im wcześniej pojawi się ochrona, tym większa szansa, że organizm nie zetknie się z wirusem w najbardziej ryzykownym momencie.
Rodzice mogą umówić szczepienie bez skierowania i bez zbędnych formalności
Program obejmuje dziewczęta i chłopców od 9. do 14. roku życia. W tym wieku nie trzeba wystawiać recepty przez lekarza POZ ani załatwiać skierowania. Wystarczy zgłosić się do przychodni albo sprawdzić, czy szkoła dziecka przystąpiła do programu.
Najważniejsze informacje dla rodziców są proste:
• szczepienie jest bezpłatne
• obejmuje dzieci w wieku 9–14 lat
• schemat składa się z 2 dawek podawanych w odstępie 6–12 miesięcy
• dzieci urodzone w 2012 roku mogą rozpocząć szczepienie przed ukończeniem 14 lat, a zakończyć je już po urodzinach
• rejestracja odbywa się w Podstawowej Opiece Zdrowotnej „Medyk” pod numerem 41 273 93 93
W przypadku młodzieży między 15. a 18. rokiem życia sytuacja wygląda trochę inaczej. Rodzice mogą odebrać bezpłatną szczepionkę w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza POZ. Nadal nie jest potrzebne skierowanie.
W Starachowicach program prowadzony jest od 1 czerwca 2023 roku, a od 16 października 2024 roku szczepienia realizowane są także w szkołach podstawowych. To ważne ułatwienie, bo właśnie brak dodatkowych wizyt i formalności zwykle decyduje o tym, czy rodzina naprawdę korzysta z profilaktyki.
Coraz więcej dzieci korzysta z programu, także w szkołach
Liczby pokazują, że program nie stoi w miejscu. W 2024 roku podczas akcji wyjazdowych pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 120 dzieci, a w poprzednim roku 97. W samym POZ „Medyk” liczba udzielonych świadczeń także rosła z roku na rok.
Liczba świadczeń w POZ „Medyk”
• 2023 rok – 68
• 2024 rok – 214
• 2025 rok – 304
Te dane pokazują, że zainteresowanie rośnie, a szkoły stają się miejscem, w którym profilaktyka dociera bliżej rodzin. Dla wielu opiekunów to po prostu wygoda. Dla dzieci – ochrona, która może zaprocentować dopiero po latach, kiedy będzie już za późno na łatwe odwrócenie skutków zakażenia.
W tym przypadku sprawa jest wyjątkowo konkretna: program jest bezpłatny, dostępny i dobrze opisany. Wystarczy jeden telefon do rejestracji, by zrobić krok, którego nie widać od razu, ale który może mieć duże znaczenie dla zdrowia dziecka.
na podstawie: Szpital Starachowice.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Szpital Starachowice). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Pierwsze wędkarskie zmagania w Mircu. Młode zawodniczki zostawiły rywalom daleko w tyle

Trzy niezwykłe miejsca w gminie Mirzec przyciągają pasją i pamięcią

Szczepan Mróz odwiedzi starachowicką bibliotekę na autorski wieczór

SENT pod lupą małych handlowców. KAS szykuje bezpłatne szkolenie

Kamienna Brody zagrała bezbłędnie w Kielcach. Wicelider jest coraz bliżej

Uczniowie przynieśli życzenia. W Mircu padły słowa wdzięczności

W Tokarni spotkają się smaki i tradycje regionu. Nadchodzi jarmark agroturystyczny

Ciężarówki znikną z ważnej trasy w gminie Wąchock na całe lato

Nocna pomoc w Starachowicach działa wtedy, gdy przychodnia już zamknięta
![[PIŁKA NOŻNA] Pogoń–Sokół Lubaczów – Star Starachowice 3:1 w 34. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa 4 (Grupa IV)](/images/mecz/thumbnails/pogon-sokol-lubaczow-star-starachowice-29052026-31.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Pogoń–Sokół Lubaczów – Star Starachowice 3:1 w 34. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa 4 (Grupa IV)

Jubileuszowa Strzała wraca do Starachowic. Trasa ma sprawdzić nogi kolarzy

Piotr Babicki z medalem KEN. Starachowicki samorząd wśród wyróżnionych

W Starachowicach rusza rada, która ma pilnować kierunku zmian

Molekularny flashmob w Starachowicach. Biofizyk pokaże działanie komórki
Przydatne dane teleadresowe
- Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach - kontakt, zajęcia i dojazd
- Wierzbnik historyczna część Starachowic. Dzieje miasta, które przestało istnieć
- Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Starachowicach - kontakt i zakres działania
- Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Niezwykłe miejsce, gdzie historia spotyka się z przemysłem
- Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wąchocku - adresy, filie i usługi
- Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach - kontakt, godziny, informacje
