Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

Czynnością zwykle następującą po zakupie odpowiedniej działki jest wybór projektu naszego przyszłego domu. Często decyzja ta nie jest łatwa. Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów mamy na rynku dostępne gotowe projekty małych domów parterowych. Warto rozważyć za i przeciw ich budowy.

Projekty małych domów parterowych – bryła budynku

Mimo iż panuje przekonanie, że domy posiadające skomplikowaną bryle są bardziej reprezentacyjne i okazałe to jednak praktyka pokazuje, że projekty mające rzuty kondygnacji zbliżone do kwadratu lub prostokąta są bardziej komfortowe. Załamania w bryle, wykusze czy inne podobne elementy potrafią znacznie skomplikować całą konstrukcję. Prosta bryła sprawia, że powierzchnia przegród zewnętrznych jest niewielka w porównaniu do kubatury. Ma to istotny wpływ na obniżenie kosztów budowy, a także ogrzewania domu przy późniejszej jego eksploatacji.

Z tych powodów warto także zdecydować się dach, który nie będzie skomplikowany. Możemy wybrać dwu- lub czterospadowy. Wielopołaciowe zwieńczenie jest nie tylko kosztowniejsze, ale w przypadku braku odpowiedniego fachowca, mogą trafić się błędy w jego wykonaniu. To w konsekwencji może doprowadzić do przecieków i konieczności inwestowania gotówki w naprawy.

Jeśli chodzi o łazienki, zaplanujmy je tak, by były w pobliżu kuchni. Dzięki temu wykorzystamy ten sam pion kanalizacyjny i wspólny komin z kanałami wentylacyjnymi. Dobrze jest, gdy zaplanujemy dom tak, by pomieszczenia o takim samym przeznaczeniu sąsiadowały ze sobą. W strefie cichej niech będą te służące do odpoczynku, a w strefie głośnej pozostałe, w których domownicy oglądają telewizję, czy słuchają muzyki.

Projekty małych domów parterowych – usytuowanie pomieszczeń

Usytuowanie pomieszczeń względem stron świata ma ogromne znaczenie, gdyż od tego zależy komfort mieszkania oraz ograniczenie strat ciepła. Pokoje dzienne powinny być zaplanowane od strony południa, gdyż w nich spędzamy najwięcej czasu i warto by mieć tam największą ilość światła dziennego. Sypialnia ulokowana od wchodu to gwarancja tego, że co rano będzie budziło nas poranne słońce. Wschodnia elewacja to odpowiednia lokalizacja dla tarasu lub zimowego ogrodu. Będzie to także idealna strefa relaksu i wypoczynku, z miejscem na spożywanie posiłków.

Projekty małych domów parterowych – projekt gotowy czy indywidualny?

To pytanie zazwyczaj zadaje każdy inwestor. Gotowe projekty domów jednorodzinnych parterowych mają na pewno niepodważalną zaletę – ich ceny są zdecydowanie niższe. I nie oznacza to wcale, że są gorsze jakościowo. Ilość gotowych ofert jest ogromna i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Możesz kliknąć w tym celu np. tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe,powierzchnia-uzytkowa_0-70.html. Dodatkowo, gdy wybierzemy projekt, który został już zrealizowany mamy możliwość obejrzenia jego efektów i skonfrontowanie jego wykonania i eksploatacji z właścicielem.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na zamówienie wykonane indywidualnie, musimy liczyć się z ceną większą, jednak mamy pewność, że te projekty małych domów parterowych będą oryginalne. Czasem bywa też tak, że ze względu na ukształtowanie terenu musimy wybrać to rozwiązanie, gdyż nie mamy innego wyjścia. Musimy wtedy zrealizować budowę domu zgodnie z projektem nietypowym. Jednak niezależnie od naszych preferencji, przed ostatecznym wyborem warto zapoznać się z różnymi ofertami. To na pewno dostarczy sporą dawkę inspiracji i nowe spojrzenie na rozwiązania, na które być może sami byśmy nie wpadli.

Warto pamiętać, aby sięgając po gotowe projekty małych domów parterowych czy też indywidualne rozwiązania wybierać projekty domów z kosztorysem. Dzięki temu będziemy mieć szczegółowo rozrysowany plan, wraz z opisem miejsc, które potrafią być kłopotliwe. Do takich należą m.in. izolacje fundamentu, węzły konstrukcyjne, sposób wykonania tarasu czy elementy konstrukcyjne dachu. Szczegółowego opracowania takiego wykonania wymaga również część instalacyjna. Dzięki takim działaniom unikniemy często popełnianych błędów, co przełoży się zarówno na oszczędność czasu i pieniędzy.

Projekty małych domów parterowych – co wziąć pod uwagę przy wyborze?